W kl. 1 a i 1 b odbyły się 4. zajęcia w ramach realizowanego programu. Tematem było Bezpieczeństwo w Internecie.
Podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się:
- co to jest Internet,
- co daje nam Internet,
- jakie niebezpieczne sytuacje mogą nas spotkać w Internecie,
- jak się przed nimi chronić,
- co to jest czujność.
Lekcja ta zaczęła się nieco inaczej, ponieważ każdy z uczniów przekazywał sobie wiadomość podając motek wełny przyklejając go do swojego biurka. W klasie powstała ogromna „sieć pajęcza”. Dzieci zostały poinformowane, że jesteśmy podłączeni do sieci i będziemy pracować on-line. Pierwszaki były zachwycone, spróbowały nawet swoich sił, aby przejść pod nią i nie zerwać połączeń.
Następnie dzieci zastanowiły się po co ludzie zaglądają do Internetu. Odpowiedzi były bardzo różne. Wspólnie uznaliśmy, że Internet daje duże możliwości, np. zakupy, nauka, muzyka, filmy, kontakty, itp. Ale okazuje się, że niesie również sporo zagrożeń, np. wirusy i podejrzane wiadomości, hejt, strata poczucia czasu, treści niedostosowane do wieku, itp.
Wysłuchały krótkiej książeczki pt. „O Króliczku” Małgorzaty Supińskiej, gdzie główny bohater dostał na urodziny komputer, szybko się w nim zatracił bez pamięci. A najgorsze dopiero go czekało, ponieważ poznał w Internecie innego kolegę, który namówił go na spotkanie bez zgody rodziców. I tak jak można było przypuszczać nowy przyjaciel okazał się wrogiem, ponieważ był to wilk, który chciał go skrzywdzić. Uratował go miś policjant, który przestrzegł go przed zawieraniem znajomości. Dzieci z zapartym tchem słuchały tej rymowanej historyjki.
Zwrócono uwagę na zostawianie śladów cyfrowych, np. nasze dane osobowe, adres IP urządzenia, lokalizację, adresy odwiedzanych stron internetowych, umieszczane przez nas treści, jak zdjęcia, filmy i inne. Wyjaśniono, że informacje te później trudno usunąć.
Uczniowie wykonali pracę plastyczną, odrysowali swoje dłonie, na których napisali lub narysowali co najczęściej robią on-line.
Dzieci wysłuchały komiksu przeczytanego przez swojego kolegę i koleżankę, gdzie główny bohater Adaś już prawie chciał wysłać swoje zdjęcie nieznajomej osobie w Internecie. Na szczęście Puchatek tym razem podarował mu magiczny tablet, dzięki któremu chłopiec jest czujniejszy i dostrzega niebezpieczeństwo.
Następnie obejrzały film pt. „Jesteśmy bezpieczni w Internecie”. Zwrócono uwagę na przestrzeganie bezpiecznych zasad w Internecie. Takich jak: nieprzekraczanie ustalonego czasu przez rodziców, ochrona swoich danych, bycie miłym dla innych, itp.
Na zakończenie zajęć nasza sieć została wyłączona. Każdy z uczniów odklejając motek wełny podawał przykład co można robić off-line. Dzieci doskonale poradziły sobie z tym zadaniem, ponieważ odpowiadały, że mogą spotkać się z kolegą i pobawić się z nim, pojeździć na rowerze, porysować, itp.
Wszyscy uczniowie kl. 1 a i 1 b zdobyli kolejną supermoc Czujność, która oznacza gotowość reakcji, gdy podejrzewamy niebezpieczeństwo. Dodatkowo noszą niewidzialną pelerynę Superbohatera.
Koordynator programu
Krystyna Gradomska