Zajęcia edukacyjne pt.: Jak ukryć emocje w filiżance? 🙂 odbyły się we wtorek 11 marca br. w klasie 2a. Prowadzone były przez panią Ewelinę Świder-Szurgot - nauczycielkę języka angielskiego oraz panią Martę Drętkiewicz - wychowawczynię klasy 2a. Były to już szóste zajęcia w ramach projektu organizowanego przez Uniwersytet Dzieci w Klasie.
Głównym celem zajęć było zwiększanie kompetencji uczniów w zakresie komunikacji w grupie. Dzieci dowiedziały się, że ukrywanie emocji może prowadzić do konfliktów i nieporozumień. Rozpoznawały i nazywały emocje takie, jak: radość, smutek, złość, strach, zdziwienie, znudzenie 🙂. Określały wpływ emocji na relacje między ludźmi. Dowiedziały się również, iż sposób wyrażania emocji wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez innych ludzi.
Na zajęciach wykorzystano różnorodne metody, takie jak metoda sytuacyjna, metody ćwiczebne oraz pogadanka, aby umożliwić uczniom samodzielne dochodzenie do wiedzy i asymilację tej wiedzy poprzez praktyczne ćwiczenia 🙂.
Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia i zaproszenia uczniów do obejrzenia filmu pt.: Jak ukryć emocje w filiżance? 🙂, który wprowadził je w fabułę zajęć. Narratorem filmu była pani dr Monika Nęcka, metodyk. Po obejrzeniu filmu o wpływie przedmiotów na emocje, odbyła się rozmowa na temat pamiątkowych przedmiotów i związanych z nimi uczuć. Uczniowie zastanawiali się, dlaczego wymienione przez nich przedmioty są dla nich cenne 🙂. Kolejno dzieci zostały zaproszone do zabawy sytuacyjnej: Filiżanki pełne emocji 🙂, w trakcie której wykonały kolorowe filiżanki związane z różnymi emocjami, takimi jak radość, smutek, złość, strach, zaskoczenie i wstręt. Każda filiżanka zyskała swoją historię, co pomogło uczniom lepiej zrozumieć własne emocje 🙂. Celem zabawy było uświadomienie procesu powstawania emocji i nauka przeżywania emocji w codziennym życiu. Następnym krokiem, była praca w grupach - drama: Potrafimy kontrolować emocje w rozmowach z innymi ludźmi 🙂. Dzieci zostały podzielone na pięć grup, gdzie ćwiczyły kontrolowanie emocji w rozmowach z innymi. Opowiadały o neutralnym wydarzeniu, które wylosowały na karteczkach, używając różnych emocji. Obserwowały i opowiadały, przy którym stoliku czują się najlepiej, a przy którym najgorzej i dlaczego, co umożliwiło refleksję nad własnymi emocjami i preferencjami w interakcjach społecznych.
Na zakończenie zajęć wszyscy wspólnie omówili, jak emocje wpływają na sposób przekazywania informacji w komunikacji grupowej. Uczniowie mieli okazję zrozumieć, jak istotne jest umiejętne wyrażanie emocji oraz jak mogą one wpływać na relacje międzyludzkie 🙂.
Podczas zajęć dzieci uczyły się wyrażać emocje w rozmowie, identyfikować je, nazywać oraz eksperymentować z własną ekspresją słowną, mimiką i gestem. Przekonały się, że emocje sterują przekazem i że ważne jest ich wyrażanie we właściwy sposób. Kluczowym elementem było kodowanie emocji przy pomocy kolorów, co pomaga w rozwijaniu myślenia symbolicznego, a motywem przewodnim były filiżanki, kojarzące się z sytuacją spokojnej rozmowy 🙂. Wszystkie wykorzystane w trakcie zajęć narzędzia, wspierały efektywne i angażujące zdobywanie wiedzy przez dzieci 🙂. Przeprowadzona została również ankieta ewaluacyjna na temat tego czy dzieciom podobały się w/w zajęcia pt.: Jak ukryć emocje w filiżance?
Projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci w Klasie ma na celu nie tylko edukację, ale również inspirację do dalszego rozwoju osobistego i edukacyjnego uczniów.
Projekt objęty jest patronatem honorowym Minister Edukacji.
Koordynatorkami projektu są pani Ewelina Świder-Szurgot - nauczycielka języka angielskiego oraz pani Marta Drętkiewicz - wychowawczyni kl. 2a.
Autorki: Ewelina Świder-Szurgot
Marta Drętkiewicz