Opracowała: Ewelina Świder-Szurgot
Opracowała: Ewelina Świder-Szurgot
Na naszych wtorkowych zajęciach - 1.04 br. - uczniowie mogli odkrywać tajniki kodowania przy użyciu zestawów konstrukcyjnych KORBO. Te innowacyjne zestawy nie tylko wprowadzają dzieci w świat programowania, ale także umożliwiają im doświadczenie dynamiki i mechanizmów ruchu elementów kodu w praktyce. 🙂 😀
Jednym z kluczowych elementów naszych zajęć była możliwość rzeczywistego uruchamiania programów. Dzięki temu uczniowie mogli na bieżąco sprawdzać efekty swojej pracy, co znacząco wspiera proces uczenia się kodowania i programowania. Takie podejście pozwala uczniom zrozumieć, jak ich kod wpływa na działanie konstrukcji, które tworzą. 😀
Wykorzystanie zestawów konstrukcyjnych KORBO do ćwiczeń z kodowania to nie tylko nauka technicznych umiejętności. To także doskonały sposób na rozwijanie myślenia logicznego, algorytmicznego oraz konstrukcyjnego. Stanowi alternatywną formę nauki, która łączy edukację z zabawą, czyniąc proces uczenia się bardziej angażującym i atrakcyjnym dla uczniów.
Nasze zajęcia z zestawami KORBO to nie tylko nauka kodowania, ale także rozwijanie wielu kluczowych umiejętności. Dzięki takim innowacyjnym metodom, nauka staje się przyjemnością, a uczniowie chętnie angażują się w proces zdobywania wiedzy. 🙂
Nauczyciel prowadzący: pani Ewelina Świder-Szurgot.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole uczestniczy w programie Labolatoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Autor: Ewelina Świder-Szurgot
🙂 😀 🙂 Autorami prac plastycznych Project: "My activities during the seasons" są uczniowie klasy 2b 🙂 😀 🙂
Ewelina Świder-Szurgot
🙂 😀 🙂 Autorami prac plastycznych Project: "My lunch plate" są uczniowie klasy 1b 🙂 😀 🙂
Ewelina Świder-Szurgot
W galerii młodych artystów z klasy 2 b zakwitły tulipany. Bazą do wykonania wiosennej pracy plastycznej była rolka po papierze toaletowym oraz farby i gąbka. Pierwszym etapem pracy było przygotowanie tła, które powstało poprzez nałożenie kolorów za pomocą gąbki. Efekty zaskoczyły samych artystów, ponieważ okazało się, że stemplowanie gąbką pozostawiała bardzo ciekawe ślady. Kolejnym etapem było przyklejanie elementów wyciętych z rolek, a następnie pokrycie ich farbami. Ogromne zaangażowanie wszystkich uczniów przyniosło wiele radości i satysfakcji. Była to także świetna okazja do nawiązania interakcji z rówieśnikami, do wspólnych rozmów i dzielenia się własnymi pomysłami.
„Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń” Phil Bosmans
We wtorek 25 marca zakończyliśmy akcję charytatywną „Skarpetki dla Babci i Dziadka”, dostarczając do Domu Pomocy Społecznej w Kole 250 par skarpet.
Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim Uczniom, Rodzicom oraz Pracownikom naszej szkoły za udział w zbiórce. Jesteśmy wdzięczni za okazaną pomoc i Wasze otwarte serca. Niech dobro, którym obdarowaliście innych, wróci do Was ze zdwojona siłą!
Organizatorzy zbiórki:
Magdalena Czupryniak
Olga Goszczyk
Wyjątkowym świętem w naszej klasie jest obchodzony corocznie DZIEŃ KOBIET. W tym roku świętowaliśmy aż 2 dni. W piątek 7 marca dziewczynki już od rana otrzymały od swoich kolegów życzenia oraz wyjątkowe upominki. Natomiast w poniedziałek 10 marca uczniowie wzięli udział w warsztatach „Z miłości do czekolady” prowadzonych przez Centrum Kreatywności Edu-Czar. Każde dziecko miało niebywałą okazję do stworzenia własnej, niepowtarzalnej tabliczki czekolady. Różnorodność dodatków: posypek i suszonych owoców sprawiła, że czekoladowe serca były WYJĄTKOWE!
Z pewnością był to FANTASTYCZNY Dzień Kobiet !
Uczniowie kl. 1 b wykonali prace na tekturze „Obraz z konikiem”. Stworzenie takiego dzieła było dość pracochłonne, najpierw żmudne robienie długopisem dziurek w szablonie, malowanie farbami i przyklejanie niesfornych sznurków. Dzieci uczą się, że nie wszystko przychodzi łatwo i szybko, a to co piękne wymaga wysiłku. Mali artyści sami byli zdumieni efektem swoich prac. Aktualnie obrazki ozdabiają korytarz szkolny. Zapraszamy do obejrzenia galerii.
wych. Krystyna Gradomska
Projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci w Klasie ma na celu nie tylko edukację, ale również inspirację do dalszego rozwoju osobistego i edukacyjnego uczniów.
Projekt objęty jest patronatem honorowym Minister Edukacji.
Koordynatorkami projektu są pani Ewelina Świder-Szurgot - nauczycielka języka angielskiego oraz pani Marta Drętkiewicz - wychowawczyni kl. 2a.
Autorki: Ewelina Świder-Szurgot
Marta Drętkiewicz
Zajęcia edukacyjne pt.: Jak wydobywa się emocje? 🙂 odbyły się we wtorek 25 marca br. w klasie 2a. Prowadzone były przez panią Ewelinę Świder-Szurgot - nauczycielkę języka angielskiego oraz panią Martę Drętkiewicz - wychowawczynię klasy 2a. Były to już siódme i zarazem przedostatnie zajęcia w ramach projektu organizowanego przez Uniwersytet Dzieci w Klasie.
Celem zajęć było nauczenie dzieci rozpoznawania i wyrażania emocji poprzez różne techniki artystyczne. Uczniowie mieli okazję uczyć się, jak emocje można wyrażać nie tylko słowami, ale również poprzez muzykę, kolor czy ruch. 🙂 😀 Na zajęciach wykorzystano różnorodne metody pracy, w tym metodę sytuacyjną, metody ćwiczebne oraz pogadankę. Dzieci obejrzały film pt.: Jak wydobywa się emocje? 🙂 z udziałem pani doktor psychologii Miry Marcinów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym zgadywały, jakie emocje wyraża bohaterka w tańcu. Następnie uczestniczyły w różnych aktywnościach związanych z muzyką i sztuką. 🙂 🎼 🎨 😀
Pierwszą z aktywności była gra na instrumentach. Uczniowie uczestniczyli w zabawie, podczas której poprzez grę na instrumentach muzycznych wyrażali różne emocje. Na tablicy multimedialnej wyświetlone zostały przez panie nauczycielki nazwy emocji: złość, radość, strach i smutek, dzieci zaś dopasowywały melodie do emocji, a potem grały na instrumentach, tworząc akompaniament do wybranych ścieżek dźwiękowych z bajek Walta Disneya: Król Lew i Król Lew 2. 🙂
Drugą aktywnością z kolei była ekspresja plastyczna pt.: Wyrażanie emocji poprzez sztukę. 🙂 Uczniowie wyrażali emocje poprzez malowanie farbami, słuchając utworów muzycznych. Każde dziecko wybierało odpowiedni kolor, który kojarzył im się z daną emocją. 🙂 😀 🙂
Na zakończenie zajęć, uczniowie zostali zachęceni do refleksji nad poznanymi sposobami wyrażania emocji. Przeprowadzona została również ankieta ewaluacyjna na temat tego czy dzieciom podobały się w/w zajęcia pt.: Jak wydobywa się emocje?
Zajęcia te były cenną lekcją dla uczniów, pomagając im lepiej zrozumieć i wyrażać swoje emocje w kreatywny sposób. 🙂 😀 🙂
Projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci w Klasie ma na celu nie tylko edukację, ale również inspirację do dalszego rozwoju osobistego i edukacyjnego uczniów.
Projekt objęty jest patronatem honorowym Minister Edukacji.
Koordynatorkami projektu są pani Ewelina Świder-Szurgot - nauczycielka języka angielskiego oraz pani Marta Drętkiewicz - wychowawczyni kl. 2a.
Autorki: Ewelina Świder-Szurgot
Marta Drętkiewicz
25 marca na zaproszenie nauczyciela historii Moniki Brody, gościliśmy w naszej szkole Bractwo Rycerskie Kerin, które z okazji 1000 rocznicy pierwszej koronacji królewskiej przeniosło nas w czasy Bolesława Chrobrego. W lekcji wzięli udział uczniowie klas 4-7. Podczas zajęć uczniowie wcielali się w różne postacie historyczne: biskupa Wojciecha, Ottona III, wojów, a nawet samego Bolesława Chrobrego. Uczniowie mieli okazję włożyć na siebie kolczugę oraz stroje historyczne.
Zajęcia prowadzone w interesujący i humorystyczny sposób dostarczyły wielu pozytywnych wrażeń oraz poszerzyły wiadomości uczniów.
Monika Broda
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W Szkole Podstawowej nr 1 w Kole najmłodsi uczniowie wraz ze swoimi wychowawczyniami i nauczycielami wspólnie wybrali się na spacer po parku Moniuszki, aby uroczyście powitać wiosnę. Na czele pochodu dzieci niosły kukłę marzannę symbolizującą koniec zimy i chłodu, która zarazem jest początkiem nowego życia. Po spacerze wszystkie klasy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia, a potem dzieci pobawiły się wspólnie na dworze, ponieważ pogoda i humory wszystkim dopisywały.
Serdecznie dziękuję pani Ilonie Gajewskiej za przygotowanie marzanny.
Krystyna Gradomska
Edukacyjna lekcja o zdrowym odżywianiu w klasie 2 a Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole w ramach wojewódzkiego projektu edukacyjnego „Talerz zdrowego żywienia” realizowanego przez Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole
W klasie 2a Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole odbyły się wyjątkowe zajęcia w ramach wojewódzkiego projektu edukacyjnego „Talerz zdrowego żywienia”,realizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Kole. Podczas zajęć dzieci miały okazję zgłębić tajniki zdrowego odżywiania pod okiem specjalisty, pani Krystyny Wojdak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole. Koordynatorem tego projektu w naszej szkole jest pani Patrycja Bąkowska.
Celem projektu jest kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych i popularyzacja zasad prawidłowego bilansowania posiłków poprzez: umiejętność odczytywania schematu „Talerz zdrowego żywienia”, utrwalenie wiedzy na temat grup produktów żywnościowych i ich znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dostarczenie wiedzy jakie produkty i w jakich proporcjach powinny być spożywane ciągu dnia, umiejętność odróżnienia produktów zdrowych dla organizmu od niekorzystnych.
Pani Krysia, specjalista ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, w przystępny i interaktywny sposób przekazała dzieciom cenną wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania. Dzieci dowiedziały się, co to jest „talerz zdrowia”, dlaczego warto jeść zdrowo, jakie produkty wybierać i w jakich proporcjach je spożywać. Podczas spotkania omówiono znaczenie owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz białka w codziennej diecie. Nie zabrakło również informacji o zdrowych tłuszczach i konieczności nawadniania organizmu.
Lekcja była dla dzieci nie tylko pouczająca, ale również bardzo atrakcyjna. Uczniowie chętnie brali udział w dyskusji, zadawali pytania i dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z odżywianiem. Podzieleni na dwie grupy wykonali zadanie utrwalające zdobytą podczas zajęć wiedzę.
Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały broszurę edukacyjną „Talerz zdrowego żywienia” oraz magnes z logo projektu.
Serdecznie dziękujemy pani Krystynie Wojdak za przeprowadzenie tak wartościowych zajęć. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże naszym uczniom w dokonywaniu zdrowych wyborów żywieniowych.
Marta Drętkiewicz, Ewelina Świder - Szurgot
Uczniowie klasy 2a Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole, nie mogąc doczekać się nadejścia wiosny, stworzyli niezwykłe prace plastyczne! Tęsknota za ciepłymi promieniami słońca i budzącą się do życia przyrodą stała się dla nich inspiracją do wykonania barwnych i pełnych radości dzieł. W ramach cyklu "Kącik małego artysty" dzieci postanowiły przywołać wiosnę za pomocą kolorowych kwiatów, które kojarzą im się z tą radosną porą roku.
W ruch poszły pędzle, farby i patyczki higieniczne, a sala lekcyjna zamieniła się w prawdziwą pracownię artystyczną. Pełne entuzjazmu dzieci z zapałem tworzyły swoje niepowtarzalne kompozycje, w których dominowały żywe kolory i fantazyjne kształty. Na ich obrazach zakwitły kwiaty w odcieniach czerwieni, żółci, pomarańczy i zieleni, a każdy z nich był wyjątkowy, odzwierciedlając wyobraźnię i emocje młodych artystów.
Prace uczniów klasy 2a był nie tylko wyraz tęsknoty za wiosną, ale także dowodem ich kreatywności i talentu. Każdy obraz to małe dzieło sztuki, które powstało z pasji i zaangażowania. Dzieci udowodniły, że potrafią wyrazić swoje uczucia za pomocą barw i kształtów, a ich prace emanują optymizmem i pozytywną energią.
MD
Dnia 18 marca w naszej szkole tradycyjnie odbył się Przegląd Mam Talent.
Uczniowie zaprezentowali swoj umiejętności muzyczne, taneczne, sportowe a wśród nich był nawet magic.
Przegląd jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów co dało uczestnikom dużo radości , zabawy i satysfakcji.
Wyniki "Mam Talent" zostaną ogłoszone na początku kwietnia.
Dzisiaj w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny". Wydarzenie to jest organizowane corocznie i cieszy się dużą popularnością wśród uczniów zainteresowanych matematyką.
W tegorocznej edycji w konkursie uczestniczyło 73 uczniów z klas 2 – 8, którzy rywalizowali w odpowiednich dla siebie kategoriach wiekowych. Test składał się z zadań o różnym stopniu trudności. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i determinacją w rozwiązywaniu zadań. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w ciągu najbliższy 5-6 tygodni a najlepsi uczestnicy otrzymają wyróżnienia i nagrody. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach! Szkolnym koordynatorem konkursu była Pani Anna Bednarkiewicz.
We wtorek 18 marca br. na zajęciach z kodowania i programowania odbyły się kolejne zajęcia tematyczne z udziałem robotów edukacyjnych Photon. Tym razem młodzi programiści mieli okazję połączyć naukę kodowania z kreatywnym rysowaniem, co pozwoliło im na lepsze zrozumienie działania technologii oraz rozwijanie umiejętności logicznego myślenia. 🙂
Pierwszym zadaniem, było narysowanie przez uczniów pierwszej litery swojego imienia za pomocą swoich spersonalizowanych robotów Photon. Każdy uczeń musiał zaprogramować swojego Photona tak, aby przemieszczał się on po macie suchościeralnej, tworząc odpowiedni kształt litery. Do realizacji tego zadania niezbędny był uchwyt z markerem, który uczniowie przyczepiali do swoich robotów. 😀 🙂 😀
Kolejnym etapem zajęć było rysowanie liści. Uczniowie mieli za zadanie wybrać gatunek drzewa, a następnie zaprogramować Photona, aby ten narysował liście charakterystyczne dla tego drzewa. Dzięki temu zadaniu dzieci mogły utrwalić swoje umiejętności programowania. 😀 🙂 😀
Zajęcia z robotami Photon były nie tylko edukacyjne, ale i niezwykle angażujące. Łącząc elementy nauki i zabawy, dzieci mogły lepiej zrozumieć, jak programowanie wpływa na rzeczywistość. Uczniowie nie tylko rozwijali swoje umiejętności techniczne, ale także kreatywność.
Te innowacyjne zajęcia pokazały, że edukacja może być fascynująca oraz że technologie mogą być wspaniałym narzędziem do nauki i ekspresji twórczej. 😀 😀
Nauczyciel prowadzący: pani Ewelina Świder-Szurgot.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole uczestniczy w programie Labolatoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Autor: Ewelina Świder-Szurgot
Chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Historycznym.
Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy artystycznej na temat „Śladami historii Polski” - skąd nasz ród”. Tematem pracy artystycznej (poezja, plastyka, banknoty, znaczek, pieśń, film) mogła być wybrana postać, wydarzenia, konspiracja czy inne zagadnienia historyczne lub społeczne.
Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w maju.
Monika Broda
Dnia 18 marca uczniowie klasy 5b wraz z wychowawczynią panią Patrycja Bąkowska świętowali na kręgielni Dzień Kobiet. Miło spędzili czas, jednocześnie świętując urodziny Mai koleżanki z klasy. Rywalizacja w kręgle sprawiła, że mimo różnicy punktów jeszcze bardziej się zjednoczyli.
Na zajęciach koła muzycznego uczniowie kl. 1 b uczą się grać na flecie prostym. Ostatnio zmierzyli się z nietypowymi instrumentami, rurkami. Dzieci z dużym zaangażowaniem zagrały na nich dziecięcą francuską melodię „Kurki trzy”.
wych. Krystyna Gradomska
Powered by aSc EduPage