Autor: Ewelina Świder-Szurgot
Autor: Ewelina Świder-Szurgot
🌻 🍁 Culture 🍁 🌻
Źródło: "New English Adventure" Podręcznik poziom 3, T. Lochowski, A. Worrall, A. Tkacz, M. Bogucka, Pearson, 2019
Play, learn and have fun 🙂 😀
Opracowała: Ewelina Świder-Szurgot
We wtorek 5 listopada br. dla uczniów i uczennic klasy 2a przeprowadzone zostały kolejne, trzecie już spośród czterech, zajęcia edukacyjne pt.: "Mówię głośno, na co się nie zgadzam" w ramach Ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, będące jednym z działań szkolnego programu profilaktyki przeciwdziałania przemocy i ochrony dzieci przed krzywdzeniem, które poprowadziły pani Ewelina Świder-Szurgot - nauczycielka języka angielskiego i pani Marta Drętkiewicz - wychowawczyni klasy 2a. ❤️
Celem zajęć było nauczenie dzieci, że są zachowania, które mogą im się nie podobać, że są zachowania, które mogą się nie podobać innym osobom, a także nauczenie dzieci bezpiecznej strategii reagowania i asertywnego mówienia „nie”. Zajęcia prowadzone były w formie zabawowej przy wykorzystaniu takich form pracy, jak: głosowanie, ćwiczenia z kartami pracy oraz dyskusja. Uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zainteresowaniem włączali się do dyskusji, byli aktywni podczas wykonywania różnych zadań w przygotowanych dla nich kartach pracy. W czasie spotkania dzieci wysłuchały również historyjki opowiedzianej przez Lusię – fikcyjną postać w wieku zbliżonym do wieku uczestników zajęć, którą poznali już przy okazji pierwszego spotkania: "Emocje - znam, nazywam, rozpoznaję". Poprzez zajęcia uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest, aby umieć powiedzieć głośno „nie”, „nie chcę”, „nie zgadzam się”, kiedy ktoś namawia ich do czegoś, co jest złe, co im się nie podoba, co może krzywdzić innych. Dowiedzieli się, że każdy ma takie prawo, również inni ludzie i że należy o tym pamiętać. Ponadto dzieci poznały i nauczyły się bezpiecznych zasad - trzech kroków, które można zrobić zawsze wtedy, gdy ktoś robi im coś złego, niemiłego, kiedy coś im się nie podoba (głośno powiedzieć „nie”, szybko odejść i opowiedzieć zaufanej osobie o tym, co się wydarzyło). Na zakończenie wśród uczniów przeprowadzona została ankieta ewaluacyjna, na temat tego czy podobały im się w/w zajęcia edukacyjne pt.: "Mówię głośno, na co się nie zgadzam".
Począwszy od 18 października przez kolejne cztery spotkania uczniowie klasy 2a ❤️, biorący udział w Ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez Przemocy ❤️, będą się uczyć, jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Każde z czterech spotkań dotyczyć będzie innej ważnej sprawy. Zajęcia pomogą dzieciom poznać wszystkie bezpieczne zasady, jakie każdy uczeń powinien znać. To są ważne sprawy, które dotyczą każdego człowieka.
Zajęcia edukacyjne dla uczniów są zajęciami z zakresu profilaktyki uniwersalnej. Realizacja tych zajęć może się przyczynić do wczesnego rozpoznania przez same dzieci trudnych, zagrażających sytuacji. Zajęcia profilaktyczne nie dają gwarancji ochrony dziecka przed krzywdzeniem, stają się jednak okazją do wyposażenia dzieci w wiedzę i umiejętności rozpoznawania zagrożenia oraz skutecznego reagowania. Ważne jest, by dzieci zwracały się do dorosłych o pomoc i umiały mówić o trudnej dla nich sytuacji na jak najwcześniejszym etapie.
Koordynatorkami kampanii są pani Ewelina Świder-Szurgot - nauczycielka języka angielskiego oraz pani Marta Drętkiewicz - wychowawczyni kl. 2a.
Autorki: Ewelina Świder-Szurgot
Marta Drętkiewicz
🍂 Culture 🍂
🍂 🍁 Bonfire Night - The 5th of November 🍁 🍂
Źródło: "New English Adventure" Podręcznik poziom 3, T. Lochowski, A. Worrall, A. Tkacz, M. Bogucka, Pearson, 2019
Opracowała: Ewelina Świder-Szurgot
Konkursy stanowią jedną z form rozwijającą zainteresowania i uzdolnienia dzieci. Przyczyniają się również do pogłębiania wiedzy z różnych dziedzin. Dzisiaj w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas 4 - 8. Konkurs rozpoczął się o godzinie 10.00 i trwał 45 min. Uczniowie zmagali się z zadaniami o różnym stopniu trudności. Wyniki zostaną ogłoszone do 10 stycznia 2025 roku.
„Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei i przed narodem niosą oświaty kaganiec; a kiedy trzeba - na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!..."
(J. Słowacki „Testament mój”)
Opowieść o ludziach, którzy potrafili pięknie umierać i pięknie żyć.
W październiku uczniowie klas VII -VIII obejrzeli w Domu Kultury w Kole spektakl teatralny "Kamienie na szaniec". Przedstawienie powstało w oparciu o utwór Aleksandra Kamińskiego pod tym samym tytułem. Uczniowie przenieśli się w czasy drugiej wojny światowej, gdzie pokolenie Rudego, Zośki i Alka zamiast uczyć się, spełniać marzenia i po prostu cieszyć się życiem, musiało chwycić za broń i walczyć z niemieckim okupantem. Dla nich ważne były takie wartości jak: przyjaźń, poświęcenie, odwaga i patriotyzm. Czy dla współczesnej młodzieży postawa tych młodych ludzi stanowi wzór? Czy ważne są te same wartości, mimo innych realiów życia? Nie zapominajmy o bohaterach, którzy ponad osiemdziesiąt lat temu walczyli i szli na śmierć „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”(Juliusz Słowacki).
Ewa Stasiak
Uczniowie klasy 8e wraz z wychowawcą p.Ewą Stasiak wybrali się na kręgle. Zajęcia na kręgielni były wspaniałą rozrywką. Gra okazała się niezwykle wciągająca, a współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą.
Pobyt w kręgielni dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki. Mieliśmy okazję poczuć ducha sportowej rywalizacji i miło spędzić czas.
Wydaje się, że matematyka jest nudna i niepotrzebna ? Uczniowie z 1a mają na to sposób:) Matematyka może być wspaniałą zabawą. Rozbudza w sobie ciekawość i chęć do zdobywania wiedzy. Dzieci z 1a pokazują jak można bawić się matematyką. Uczyli się dodawać, mierzyli się z układankami i łamigłówkami a także świetnie kodowali.
🍀 Koordynatorkami programu są pani Ewelina Świder-Szurgot - nauczycielka języka angielskiego oraz pani Marta Drętkiewicz - wychowawczyni kl. 2a 🍀
Ewelina Świder-Szurgot
Koordynatorkami programu są pani Ewelina Świder-Szurgot - nauczycielka języka angielskiego oraz pani Marta Drętkiewicz - wychowawczyni kl. 2a
Ewelina Świder-Szurgot
30 października br. uczniowie klasy 2a pod opieką swojej wychowawczyni, pani Marty Drętkiewicz oraz pani Eweliny Świder-Szurgot, nauczyciela języka angielskiego, wyruszyli na wycieczkę do Kopalni Soli w Kłodawie. To wyjątkowe miejsce, będące największą i najgłębszą kopalnią soli w Polsce, dostarczyło dzieciom niezapomnianych wrażeń i cennych informacji.
Po przybyciu na miejsce, dzieci z niecierpliwością oczekiwały na rozpoczęcie zwiedzania. Już na samym początku wycieczki dzieci otrzymały kaski ochronne oraz okulary, aby odpowiednio przygotować się do zjazdu windą. Zjazd do podziemnego świata na głębokość 600 metrów okazał się prawdziwą atrakcją – prędkość windy wynosząca 6 m/s dodała emocji całej podróży. Po podziemnych korytarzach oprowadzał dzieci wspaniały przewodnik, pan Wojciech, który z pasją opowiadał o historii kopalni, jej wyjątkowych pokładach soli oraz tradycyjnych metodach wydobycia. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o tym, jak powstały pokłady soli sprzed 250 milionów lat oraz o unikalnych właściwościach białej i różowej soli kamiennej, wydobywanej w Kłodawie. Podczas ponad 2,5-godzinnego zwiedzania, dzieci mogły podziwiać wyeksploatowane komory solne, które zrobiły na nich ogromne wrażenie. W trakcie zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć maszyny wykorzystywane w podziemnym górnictwie, co z pewnością roztoczyło przed nimi fascynujący obraz pracy górników.
Nie zabrakło także wizyty w podziemnej kaplicy św. Kingi, patronki górników, co wzbogaciło ich wiedzę o duchowości związanej z górnictwem. Dzieci były zafascynowane, słuchając o tym, jak kopalnia funkcjonuje oraz o unikalnych właściwościach soli wydobywanej w Kłodawie. Dowiedziały się, że jest to nie tylko największa, ale także najgłębsza kopalnia soli w Polsce, a różowa sól wydobywana w tym miejscu jest jedynym takim złożem w Europie. Wraz z panem Wojciechem podczas zwiedzania towarzyszył nam pan Tomasz, drugi z przewodników, który czuwał nad bezpieczeństwem i sprawnym przebiegiem wycieczki.
Na zakończenie zwiedzania kopalni, każdy uczestnik dostał bryłkę soli na pamiątkę, a grupa uwieczniła wizytę na wspólnym zdjęciu.
Po zwiedzaniu przyszedł czas na relaks i zakupy w sklepiku, gdzie uczniowie mogli nabyć różnorodne pamiątki dla siebie i swoich bliskich. Gdy głód dał o sobie znać, cała klasa udała się na pyszny obiad do Domu Górnika, gdzie mogły naładować siły po ekscytującym dniu.
Pragniemy podziękować Wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej niesamowitej wycieczki. Dziękujemy panu Wojciechowi i panu Tomaszowi, dzięki którym poznanie tajemnic kopalni stało się możliwe. Ich wiedza, pasja oraz co najważniejsze, troska o bezpieczeństwo dzieci uczyniły tę wyprawę naprawdę wyjątkową.
Wycieczka do Kopalni Soli w Kłodawie nie tylko wzbogaciła wiedzę dzieci na temat górnictwa, ale także zacieśniła relacje w klasie, integrując ją i pozostawiając wspomnienia, które na pewno będą przywoływane przez długi czas. Był to dzień pełen emocji, radości i niezapomnianych przygód! Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie przeżyć tak niezwykłą przygodę!
MD
Celem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI" jest szeroko pojęta edukacja dzieci i ich rodzin z zakresu prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz ze zużytymi bateriami, w trosce o środowisko naturalne.
Koordynatorkami programu są pani Ewelina Świder-Szurgot - nauczycielka języka angielskiego oraz pani Marta Drętkiewicz - wychowawczyni kl. 2a
Autor: Ewelina Świder-Szurgot
Uczniowie klasy 6b i 6d dnia 30 października wybrali się na wycieczkę do Farmy Dyń DOBRONIANKA oraz do Łodzi. Największa farma dyniowa w Polsce to piękne i magiczne miejsce. Setki dyń tworzą piękny pejzaż. Uczniowie w mini zoo karmili zwierzęta. Następnie wybraliśmy się do Łodzi gdzie w Muzeum Pałac Herbsta uczniowie podzieleni na grupy brali udział w warsztatach. W drodze powrotnej udaliśmy się do McDonald na posiłek.
Klasa 6b przyłączyła się do akcji "Zapal znicz pamięci". Uczniowie wraz z wychowawcą p. H. Cieślak odwiedzili Cmentarz Wojenny w Kole. Uczniowie pozbierali liście, oddali hołd poległym żołnierzom zapalając znicze.
W ramach akcji medialno-edukacyjnej Zapal Znicz Pamięci organizowanej przez piony edukacyjne IPN uczniowie klasy 7 d wraz z wychowawcą p. Moniką Brodą udali się do miejsc, gdzie znajdują się tablice upamiętniające Polaków zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta. Uczniowie zapalili znicze przy Ratuszu, gdzie na ścianie zewnętrznej budynku umieszczona została tablica upamiętniająca publiczne rozstrzelanie przez Niemców na rynku w czasie II wojny światowej – 27 kwietnia 1940 r. trójki Polaków w obecności setek mieszkańców miasta zmuszonych do uczestniczenia w egzekucji przez niemieckie nazistowskie władze okupacyjne. Uczniowie pamiętali również o zapaleniu zniczy przy tablicy umieszczonej na ścianie kolskiej fary, która upamiętnia przywódców kolskiej organizacji związku walki zbrojnej straconych przez Niemców w 1943 roku. Uczniowie udali się również pod budynek starostwa, gdzie znajduje się tablica poświęcona poległem obywatelom miasta Koła, którzy oddali życie za wolność i Ojczyznę.
🍂 Culture 🍂
Opracowała: Ewelina Świder-Szurgot
W dn. 28.10.2024 r. uczniowie kl. I b wraz z wych. Krystyną Gradomską wybrali się na cmentarz wojenny w celu zapalenia zniczy na grobach żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w walkach o Koło w styczniu 1945 r.
Dla osób wtajemniczonych odpowiedź na to pytanie jest oczywista – jajko, ponieważ jaja pojawiły się wcześniej niż ptaki, z kurą włącznie. Naukowcy z Belgii przypominają, że pierwsze jajka w skorupkach pojawiły się około 325 milionów lat temu, gdy pierwsze ptaki „zaledwie” 165 – 150 milionów lat.
Uczniowie kl. 1 b postanowili wykonać prace plastyczną, ukazującą co jeszcze wykluwa się z jajek. Okazało się, że dzieci chciały ożywić dinozaury, które poruszane patyczkiem nieśmiało wystawiały główki ze skorupek. Ale również pojawiły się pisklęta, żółwie i żabka. Wszystkim taka praca przypadła do gustu. Zapraszamy do galerii.
Autor: Krystyna Gradomska
Klasa 7 d uczestniczyła w lekcji bibliotecznej -PiMBP w Kole" -Powstanie Warszawskie" . Zajęcia zostały zorganizowane w ramach realizacji Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "BohaterON".
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 o godzinie 17:00. Uczestnicy zrywu wystąpili zbrojne przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim.
Szacuje się, że do walki w Powstaniu Warszawskim stanęło około 50 tys. osób, niektórzy stali się później sławni także poprzez swoje dokonania w świecie sztuki. Wykazali się niezwykłą odwagą i patriotyzmem.
Pani Anna Pietruszka przybliżyła uczniom postaci znanych osób, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. Podczas „63 dni chwały” życie za ojczyznę oddali m.in. Krystyna Krahelska, Krzysztof Kamil Baczyński, Zdzisław Stroiński, Tadeusz Gajcy. Młodzi poeci należeli do pokolenia Kolumbów, które w 1939 roku zdawało maturę.
Wydarzenia trwały 63 dni i zakończyły kapitulacją 3 października 1944 r. z powodu znacznej przewagi sił niemieckich. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii.
Dziękujemy Pani Annie Pietruszce za ciekawą lekcję historii.
Monika Broda
W dn. 01.10.2024 r. uczniowie kl. 1 b uczestniczyli w warsztatach z wypieku pizzy. Dzieci o niczym nie wiedziały, ponieważ był to prezent od rodziców na Dzień Chłopaka. Uczniowie tak jak zawsze zostawili plecaki w sali, wcześniej umyli ręce i poszli z wych. K. Gradomską na zaj. komputerowe. Jednak zeszli na stołówkę, na której czekała na nich niesamowita niespodzianka. Panowie pizzermeni p. Andrzej i p. Paweł z restauracji K-2, powitali wszystkich serdecznie. Dopiero wtedy dzieci dowiedziały się o „spisku” rodziców i były zachwycone ich pomysłem. Mali kucharze otrzymali kolorowe fartuchy i zajęli miejsca przy stołach. P. Paweł poinformował dzieci o obowiązującej higienie podczas przygotowywania posiłków. Potem wspólnie z dziećmi ustalił skąd pochodzi pizza – Włochy, jakie kolory są na jej fladze – zielony, biały, czerwony. A potem dzieci szukały podobieństw jedzenia do kolorów flagi Włoch. Odpowiedzi były zaskakująco trafne: biały – ser mozzarella, czerwony – pomidory, ketchup, zielony – bazylia, zioła. Dzieci otrzymały ciasto, wałki, dodatki do pizzy, gdzie mogły same zadecydować z czym chcą zjeść. Oczywiście każda wyglądała przepysznie, a potem już tylko do pieca i trzeba było poczekać, aż się upiecze. W tym czasie dzieci mogły osobiście sprawdzić jak ciężka jest łopata do wyciągania pizzy, a nawet spróbować potrzymać na niej ciasto. W między czasie wyszły pierwsze pizze z pieca, więc rozpoczęła się pyszna konsumpcja. Czekanie na pozostałe umiliła świetna zabawa w podrzucaniu i łapaniu pizzy. I gdy zostały wyjęte wszystkie, wówczas każdy zajadał się ze smakiem. Jedzeniu umilały w tle najnowsze kawałki muzyczne. Co niektórzy nie mogli zdecydować się czy wolą śpiewać czy jeść. Nawet niektórych porwała muzyka do tańca. Po smacznym śniadaniu, dzieci posprzątały po sobie. Na zakończenie mali pizzermeni otrzymali dyplomy. Jestem przekonana, że udział uczniów w takich zajęciach na długo pozostanie w ich pamięci, a może nawet przyczyni się do odkrycia w sobie nowej pasji, jaką może być gotowanie.Bardzo dziękuję rodzicom za możliwość udziału uczniów w warsztatach oraz za utrzymanie dyskrecji, aby niespodzianka udała się. A także kucharzom, p. Andrzejowi i p. Pawłowi za stworzenie przesympatycznej atmosfery podczas zajęć. Autor: Krystyna Gradomska
Powered by aSc EduPage