Celem zajęć było rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi w zakresie różnych zmysłów. Uczniowie mieli możliwość nauki poprzez praktyczne ćwiczenia oraz teoretyczne analizy. Kluczowymi umiejętnościami, które uczniowie rozwijali podczas zajęć było koncentrowanie się na wykonaniu zadania, analizowanie czynników wpływających na rozproszenie i skupienie uwagi, rozpoznawanie oraz analiza wpływu emocji i myśli na koncentrację, a także stworzenie własnej strategii radzenia sobie z zadaniami. Zajęcia prowadzone były w formie zabawowej przy wykorzystaniu takich metod pracy, jak: praca z tekstem, pogadanka, metody ćwiczebne, gra dydaktyczna. Na zajęciach dzieci miały okazję zgłębić związek między pozytywnym nastawieniem a ich zdolnością do koncentracji. Dowiedziały się, jak emocje wpływają na ich motywację do podejmowania trudnych zadań i jak mogą świadomie kształtować swoje nastawienie, aby poprawić koncentrację. Na początek uczniowie wzięli udział w zabawie: „Każdy, kto…” 🙂, która była doskonałym sposobem na rozpoczęcie zajęć, bowiem pomogła skupić ich uwagę, pobudzić ich czujność oraz spostrzegawczość. Kolejno dzieci obejrzały film z miniwykładem pt.: „Dlaczego czasem trudno nam się skoncentrować?" 🙂, w którym pani psycholog Anna Pactwa omówiła różnorodne czynniki, jakie wpływają na zdolność do koncentracji uwagi i z którego dowiedziały się, że skupienie uwagi jest kluczowe w wielu aspektach naszego życia, zarówno w edukacji, pracy, jak i codziennych czynnościach. Następnie klasa wysłuchała treści opowiadania: "Jak poradzić sobie z niełatwym zadaniem?" 🙂, by kolejno porozmawiać o tym, co usłyszała i aby sprawdzić uważność słuchania i poziom zrozumienia historii. Uczniowie w trakcie zajęć mieli okazję wykonać trzy zadania 🙂, które pomogły im w ćwiczeniu koncentracji wzrokowej, słuchowej i dotykowej. Każde z tych zadań miało na celu rozwijanie różnych aspektów uwagi, a także zrozumienie, jakie czynniki mogą wpływać na zdolność do skupienia.
Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały plansze „Wygraj z niełatwym zadaniem” 🙂 - instrukcję odpowiadającą na pytanie „Jak poradzić sobie z trudnym zadaniem?”, która pozwoli im zwrócić uwagę na ich myśli, emocje i wyobrażenia, kiedy będą próbowały poradzić sobie z zadaniem wymagającym koncentracji i skupienia. Ponadto uczniowie podzielili się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat tego, co pomogło im się skupić i jak zamierzają wykorzystywać nowe umiejętności w codziennym życiu. Na koniec przeprowadzona została również ankieta ewaluacyjna na temat tego czy podobały im się w/w zajęcia pt.: "Jak się uczyć koncentracji uwagi?".
Zajęcia edukacyjne miały na celu nie tylko rozwijanie umiejętności koncentracji, ale także zrozumienie, jak nastawienie i emocje wpływają na zdolność do skupienia się. Dzięki zdobytym umiejętnościom uczniowie będą mogli lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.
Emocje odgrywają kluczową rolę w naszej motywacji do działania. Pozytywne emocje, takie jak radość czy zainteresowanie, mogą zwiększać naszą gotowość do podejmowania wyzwań, podczas gdy negatywne emocje, takie jak strach czy złość, mogą nas zniechęcać. Zrozumienie tego związku pomoże dzieciom lepiej radzić sobie z emocjami i wykorzystywać je jako narzędzie motywacyjne.
Projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci w Klasie ma na celu nie tylko edukację, ale również inspirację do dalszego rozwoju osobistego i edukacyjnego uczniów.
Projekt objęty jest patronatem honorwym Minister Edukacji.
Koordynatorkami projektu są pani Ewelina Świder-Szurgot - nauczycielka języka angielskiego oraz pani Marta Drętkiewicz - wychowawczyni kl. 2a.
Autorki: Ewelina Świder-Szurgot
Marta Drętkiewicz