Koordynatorkami kampanii są pani Ewelina Świder-Szurgot - nauczycielka języka angielskiego
oraz
pani Marta Drętkiewicz - wychowawczyni kl. 2a
Autorki: Ewelina Świder-Szurgot
Marta Drętkiewicz
Koordynatorkami kampanii są pani Ewelina Świder-Szurgot - nauczycielka języka angielskiego
oraz
pani Marta Drętkiewicz - wychowawczyni kl. 2a
Autorki: Ewelina Świder-Szurgot
Marta Drętkiewicz
Autor: Ewelina Świder-Szurgot
Wychowawca Daria Kaczorkiewicz
Dnia 8 października 2024 r. nasze miasto gościło wybitnego pisarza,
dramaturga i grafika, autora popularnych książek dla dzieci i młodzieży –
p. Marcina Szczygielskiego.
Dzięki współpracy z P i MBP w Kole uczniowie SP 1 mieli przyjemność
wziąć udział w spotkaniu autorskim z wielokrotnie nagradzanym,
przesympatycznym pisarzem, którego utwory są tłumaczone na wiele różnych
języków oraz filmowane („Za niebieskimi drzwiami” i „Czarny młyn”).
W gościnnych murach ratusza p. Marcin opowiadał o swoich licznych
powieściach i o tym, skąd czerpie pomysły na pisanie książek.
Młodzież zadawała pisarzowi sporo pytań o bohaterów literackich, jak i kiedy
powstają tytuły oraz czego potrzebuje do pracy. Na zakończenie wydarzenia
można było nabyć książki p. Szczygielskiego z dedykacją. Z tej okazji skorzystało
wielu uczestników spotkania.
Miło nam poinformować, że w naszej bibliotece czekają na czytelników takie
książki autora jak: „Za niebieskimi drzwiami”, „Czarny młyn”, „Arka czasu”,
„Teatr Niewidzialnych Dzieci”, „Czarownica piętro niżej”, „Tuczarnia motyli”,
„Klątwa dziewiątych urodzin” oraz „Antosia w bezkresie”.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie bibliotekarki – Anna Gołębowska
i Anna Tomczyk oraz n-l wspomagający p. Magdalena Czupryniak.
We wtorek 8 października br. na naszym kole zainteresowań z kodowania i programowania odbyły się zajęcia tematyczne, których celem było zbudowanie "Inteligentnego roweru". Uczniowie pracując w trzech grupach, krok po kroku odkrywali nowe rozwiązania i konstruowali pojazd LEGO Education SPIKE Prime. Uczniów w zespołach i pomiędzy nimi łączyło nie tylko wspólne zadanie, ale również wspieranie siebie wzajemnie w jego wykonaniu, współpraca i pomaganie sobie nawzajem, a także wymiana doświadczeń oraz spostrzeżeń.
Kolejnym krokiem przed nami będzie zaprogramowanie "Inteligentnego roweru" tak, aby mógł się samodzielnie przemieszczać.
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia efektów naszej wspólnej pracy. 😀
System nauczania LEGO pomaga uczniom rozwijać przydatne umiejętności. Pozwala ćwiczyć umiejętność rozwiązywania problemów i opowiadania historii podczas zabawy, która uczy wytrwałości i samodzielnego myślenia. Wspiera budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Nauczyciel prowadzący: pani Ewelina Świder-Szurgot.
Autor: Ewelina Świder-Szurgot
Jesień to pora roku, która zachwyca nas swoją bogatą paletą kolorów i fantastyką pełną zmian. Nie tylko przyroda przybiera wówczas złote, miedziane i czerwone odcienie, ale także nasze myśli i uczucia mogą być inspirowane tym magicznym czasem. Klasa 2a postanowiła dosłownie i w przenośni zgłębić tajemnice jesieni podczas dzisiejszych zajęć z edukacji polonistycznej, tworząc piękne prace plastyczne, które uwieczniają jej urok.
Podczas zajęć uczniowie wyposażeni w zwykłe materiały – kartki papieru, farby oraz pędzelki – zaczęli swoją twórczą podróż. Ale to nie tylko narzędzia były kluczem do sukcesu; to ich wyobraźnia i emocje, które wnieśli do swoich dzieł, sprawiły, że każda praca była wyjątkowa. Dzieci bez obaw oddały się malowaniu, szukając inspiracji w otaczającej je naturze i pięknie, jakie niesie ze sobą ta pora roku.
Efekty ich pracy były imponujące. Wśród namalowanych drzew można było dostrzec nie tylko cechy charakterystyczne jesieni, jak spadające liście w odcieniach złota i czerwieni, ale także osobiste interpretacje każdego dziecka. Każdy obrazek opowiadał swoją historię, odkrywając unikalne podejście młodych artystów do tematu.
Nie ma wątpliwości, że prace uczniów klasy 2a to prawdziwe dzieła sztuki, które ukazują piękno i magię jesieni. Każda z nich przypomina nam, jak ważne jest, by w codziennym życiu znaleźć czas na kreatywność i eksplorację własnych myśli i emocji. Jesień, ze swoją paletą barw i nastrojem refleksji, okazała się doskonałym przewodnikiem w tej artystycznej przygodzie.
W środę 2 października 2024 r. klasę 2 b odwiedził Gacek - ślimak Achatina, potocznie nazywany ślimakiem olbrzymim lub afrykańskim. Wszystko to za sprawą ucznia naszej klasy - Aleksandra Węcławka, który jest wielbicielem egzotycznych gatunków zwierząt. To już druga wizyta Gacka w naszej szkole. Pierwsza odbyła się w ubiegłym roku szkolnym i również cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tym razem na spotkanie zostali zaproszeni również uczniowie klas pierwszych oraz uczniowie klasy 3b. Uczeń w swojej prezentacji przekazał swoim kolegom i koleżankom wiele ciekawych informacji na temat życia tego gatunku ślimaka, m. in. skąd pochodzi, jakie rozmiary osiąga, czym się żywi. Aleksander opowiedział o jego wyglądzie i odpowiednich warunkach hodowli, które zapewnią prawidłowy rozwój tego mięczaka. Po zakończonej prezentacji dzieci zadawały wiele pytań, na które Aleksander udzielał szczegółowych odpowiedzi. Możliwość obcowania na żywo z tym egzotycznym mięczakiem okazała się zachwycającą i emocjonującą lekcją przyrody.
Serdecznie dziękujemy Aleksandrowi za podzielenie się swoją wiedzą z kolegami i koleżankami naszej szkoły. To nie jedyna pasja ucznia naszej klasy i z pewnością nie ostatnia prezentacja…
30 września 2024 r. obchodziliśmy w naszej klasie Dzień Chłopaka. Jak co roku dziewczęta złożyły swoim kolegom życzenia i zaśpiewały „Sto lat”. Ten dzień był odpowiednią okazją do tego, by zorganizować wyjątkowe zajęcia. Już po raz drugi Pani Renata z Centrum Kreatywności Edu-Czar poprowadziła w naszej klasie fantastyczne warsztaty. Tym razem uczniowie własnoręcznie dekorowali wykonane ze sklejki breloczki - ludziki Lego. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki z wielkim zaangażowaniem ozdabiali zawieszki, a następnie pakowali do woreczków i przyklejali
kolorowe naklejki. To było bardzo ekscytujące spotkanie, po którym zostaną nie tylko oryginalne breloczki, ale też wspaniałe wspomnienia. Dziękujemy za wyjątkowe warsztaty!
Z niecierpliwością odliczamy czas do kolejnego spotkania.
Uczniowie klasy 2b
Uczniowie klasy 4 C podczas zajęć z p. Moniką Brodą zrealizowali kolejny punkt projektu edukacyjnego BohaterON i obejrzeli "Niebajka o Powstaniu Warszawskim". Przedstawienie dla najmłodszych oparte na relacji dziadek – wnuczka, w prosty sposób wyjaśnia dzieciom czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Niebajka pokazała, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami.
Rok w rok, o tej samej porze, do Dziadka Władka przychodzi listonosz z pewną bardzo ważną przesyłką. Co to za paczka? Czemu Dziadek Władek tak jej wypatruje i jakie wspomnienia przywołuje jej zawartość? Czego z tej opowieści nauczy się Zosia i co na to Kot? O tym dowiedzieli się uczniowie klasy 4C oglądając "Niebajka o Powstaniu Warszawskim".
Monika Broda
Technika i format pracy:
Prace mogą być wykonane dowolną techniką płaską (kredka, ołówek, flamaster, różnego rodzaju pastele, farbki akwarelowe, plakatowe, akrylowe, wycinanka, techniki graficzne) na kartce papieru formatu A5, A4 lub A3. Do konkursu może być zgłoszona tylko jedna praca konkursowa danego dziecka.
Opis pracy:
Prace powinny być zaopatrzone w metryczkę, zawierającą:
Lista laureatów konkursu, informacja o terminie wernisażu i wręczeniu nagród zamieszczone zostaną w dniu 08.11.2024 r. na stronie internetowej naszej szkoły: www.sp1kolo.edupage.org
SERDECZNIE ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE!!!
Autor: Ewelina Świder-Szurgot
Wczoraj, od samego rana, chłopcy z klasy 2a z radością obchodzili swoje święto. Z tej okazji Ciocia Renatka z Centrum Kreatywności Edu-Czar zorganizowała dla uczniów wyjątkowe warsztaty dekorowania breloczków wykonanych ze sklejki, inspirowanych popularnymi grami Minecraft i Lego. Zajęcia rozpoczęły się od ciekawej opowieści na temat historii Dnia Chłopaka, co wzbudziło zainteresowanie dzieci. Następnie przystąpili do twórczej pracy – każdy z nich miał za zadanie pokolorować przygotowane elementy według własnego pomysłu. Używając kolorowych pisaków, dzieci mogły wykazać się swoją wyobraźnią i indywidualnością. Ciocia Renatka podzieliła się również z dziećmi ciekawostkami o barwach chromatycznych, co wzbogaciło zajęcia i dodało zajęciom edukacyjnego waloru. Gdy breloczki były już gotowe, mali artyści zapakowali swoje dzieła w piękne, świecące torebeczki, a na koniec przykleili kolorowe naklejki. Oczywiście, nie zabrakło smakołyków! Dziewczynki przygotowały dla chłopców słodki poczęstunek, dzięki czemu atmosfera była jeszcze radośniejsza.
Warsztaty okazały się niesamowicie ekscytujące, ponieważ każdy mógł stworzyć unikatowy breloczek, który teraz stanie się niepowtarzalnym dodatkiem do kluczy czy plecaka. Wszyscy wyszli z uśmiechniętymi twarzami, z dumą prezentując swoje kolorowe dzieła! Dziękujemy Cioci Renatce za kolejne wspaniałe zajęcia. Do zobaczenia wkrótce
Marta Drętkiewicz, Ewelina Świder - Szurgot
Dziś w klasie 2a odbyła się ekscytująca lekcja muzyki, podczas której uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki gamy c-dur. Z radością poznali, czym jest pięciolinia oraz kto zamieszkuje jej magiczny świat. Dzieci z pasją odkrywały dźwięki solmizacyjne, a także ich odpowiedniki literowe, co pozwoliło im lepiej zrozumieć fundamenty muzyki.
Aby wprowadzić uczniów w temat, nauczycielki zaprezentowały krótki film przygotowany przez „Nutki dla Smyka”. To wspaniałe wprowadzenie sprawiło, że dzieci wspólnie zaśpiewały gamę, wprowadzając się w radosny nastrój.
Prawdziwym hitem lekcji było wysłuchanie znanej im piosenki „Kurki trzy”. Uczniowie z niecierpliwością czekali na moment, w którym będą mogli zagrać tę melodię na wirtualnych dzwonkach. Początkowo niektóre dzieci obawiały się, że nie poradzą sobie z zagraniem, jednak po pierwszych dźwiękach ich strach szybko zamienił się w entuzjazm. Zabawę powtórzyli jeszcze raz, chcąc uchwycić każdy dźwięk i podzielić się swoją radością z innymi.
W ten sposób lekcja muzyki stała się nie tylko sposobem na naukę, ale również wspaniałym doświadczeniem, które zbliżyło uczniów do siebie, a także do świata dźwięków. Nie ma wątpliwości, że muzyka przynosi radość oraz buduje przyjaźnie!
Marta Drętkiewicz, Ewelina Świder - Szurgot
W ramach realizacji edukacji historyczno-patriotycznej na temat Powstania Warszawskiego uczennice z klasy 5 a pod kierunkiem p. Moniki Brody rozpoczęły realizację ogólnopolskiego projektu edukacyjnego BohaterON- x MŁODE GŁOWY.
Zajęcia rozpoczęły się od wprowadzenia przez nauczyciela informacji czym było Powstanie Warszawskie 1944. Następnie dziewczynki wysłuchały opowiadania Magdaleny Górskiej
pt. „Tajemniczy pamiętnik”. Po przeprowadzce na Mokotów, Rozalka czuje, że nigdy nie odnajdzie radości, która zniknęła wraz z utratą mamy. W nowym mieszkaniu znajduje jednak coś niezwykłego – stary notatnik swojej prababci, zawierający wspomnienia z czasów Powstania Warszawskiego. Opowiadanie łączy współczesność i historię, a każda strona tajemniczego pamiętnika przybliża dziewczynkę do zrozumienia losów swojej rodziny i odkrycia, że nawet w obliczu cierpienia, można znaleźć też nadzieję.
Po wysłuchaniu opowiadania uczennice wypełniany karty pracy, w których uzupełniały odpowiedzi na następujące pytania:
• Czym było Powstanie Warszawskie?
• Jak wyglądało życie codzienne w czasie Powstania Warszawskiego?
• Odczucia i myśli Rozalki
• W jaki sposób mogę dziś pomagać innym?
Monika Broda
September 26th
Autorami prac plastycznych The Project: "European Day of Languages" są uczniowie klas 3 a i 3 b.
Ewelina Świder-Szurgot
W niedzielę, 22 września br., na stadionie Miejski MOSiR-u w Kole odbył się 44. Międzynarodowy Bieg Warciański - Biegi dziecięce i młodzieżowe, który przyciągnął młodych sportowców wraz z ich rodzinami, tworząc niepowtarzalną atmosferę pełną emocji i entuzjazmu. W biegu na 300 m w kategorii dziewcząt na podium znalazła się nasza uczennica – Pola Adamczyk z klasy 2a, która zdobyła wspaniałe 2. miejsce.
Pola przygotowywała się do tej wyjątkowej imprezy wraz z tatą i bratem, co z pewnością przyczyniło się do jej sukcesu. To nie po raz pierwszy, kiedy młoda biegaczka bierze udział w tym prestiżowym wydarzeniu. Na trybunach z zapartym tchem śledzili zmagania Poli jej rodzice oraz brat, głośno dopingując i wspierając każdą chwilę jej biegu.
Reprezentacja klasy 2a była liczniejsza – w zawodach wystartowało jeszcze kilkoro uczniów z tej klasy. Ich odwaga i chęć spróbowania swoich sił w biegu zasługują na uwagę i uznanie.
Podczas ceremonii wręczenia nagród, pucharów i dyplomów dokonali: Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski, dyrektor MOSiR Marta Kotleszka oraz przedstawiciele sponsorów. Był to moment pełen dumy i radości.
Serdecznie gratulujemy Poli i życzymy jej dalszych sukcesów sportowych!
foto: własne, Kolskiefakty.pl
Uczniowie pamiętają o swoim patronie – św. Stanisławie Kostce18 września wspominamy patrona dzieci i młodzieży św. Stanisława Kostkę. Tego dnia, w kościele p.w. Św. Bogumiła w Kole, podczas mszy świętych o godzinie 17.00 i 18.00, uczniowie naszej szkoły przedstawili montaże słowno-muzyczne przybliżające życie tego niezwykłego młodego Świętego. Przypomnieli, że w życiu bardzo ważna jest wytrwałość w dążeniu do celu, pracowitość i rzetelność podczas wypełniania obowiązków oraz wierność najważniejszym wartościom, takim jak szacunek i miłość do drugiego człowieka.Nauczyciele katecheci dziękują uczniom za ich piękny występ oraz rodzicom za okazane wsparcie i życzliwość.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję pomocową!
Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole przekazała Stowarzyszeniu W Koło Pomagam dary dla powodzian, które przez ostatni tydzień uczniowie szkoły przekazali dla poszkodowanych.
Dziś mieliśmy zaszczyt pomóc zapakować kolejne dary, które trafią do osób dotkniętych powodzią. Dzięki ogromnemu wsparciu i życzliwości wielu zaangażowanych ludzi.
W dalszym ciągu pomagamy potrzebującym.Aktualnie potrzebne są środki czystości, do sprzątania oraz środki higieniczne (mydła, płyny do kąpieli, ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane itp.)
Zachęcamy do pomocy i jeszcze raz dziękujemy.
Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. To największa w kraju inicjatywa oddolna mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Od początku pozostajemy wierni realizacji trzech filarów projektu: PAMIĘĆ – EDUKACJA – POMOC.
BohaterON x MŁODE GŁOWY w Twojej Szkole 2024 to działania skierowane do placówek oświatowych i instytucji związanych z edukacją dzieci i młodzieży. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Celem Projektu jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego oraz współczesnego patriotyzmu za sprawą przeprowadzonych lekcji tematycznych z wykorzystaniem metod aktywizujących uczniów.
Rekrutacja do udziału w Projekcie trwa od 2 września do 2 października 2024 r.
Z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy odbyły się zajęcia dla dzieci z klasy 1 a, które prowadziła p. Patrycja Bąkowska wraz z uczennicami z klasy 8a . Uczniowie poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nauczyli się, jak wykonać podstawowe zabiegi resuscytacyjne, jak układać poszkodowanego w pozycji bocznej, co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy oraz jak postępować w wypadkach drogowych i w jaki sposób wzywać pomoc. Przypomnieli sobie niezwykle ważne telefony alarmowe.Bardzo dziękujemy Pani Patrycji Bąkowskiej i starszym koleżankom ze szkoły za ciekawe zajęcia, ogrom wiedzy nam przekazanej i poświęcony czas .Daria Kaczorkiewicz
Autor: Ewelina Świder-Szurgot
Powered by aSc EduPage