18 kwietnia 2023r., na Stadionie Miejskim w Kole, odbyła się runda eliminacyjna turnieju streetball rozgrywanego w ramach Wielkopolskiego Turnieju Orlika. Streetball, to odmiana koszykówki. Drużyna składa się z 4 zawodników - 3 bierze udział w grze, a jeden jest rezerwowym. Zawody odbywają się na boiskach typu „orlik”.
Do rundy eliminacyjnej zgłoszonych było 8 zespołów: SP Dąbie, SP Golina, SP Ślesin, SP Przyjma, SP1 Koło, SP Golina SP Brzeźno, SP Krzymów i SP Osiecza. Zespoły zostały podzielone na 2 grupy. Z każdej grupy, do rozgrywek finałowych, awansowały po 2 zespoły. Drużyna SP1 pewnie wygrała wszystkie mecze w grupie i awansowała do rozgrywek o miejsca pucharowe. W finale rywalizowała z SP Ślesin. Mecz zakończył się dla naszych streetballistów wygraną 10-6. Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole awansowała do drugiego etapu turnieju – finałów strefowych.
Skład drużyny: Adam Frątczak (kapitan), Maksymilian Żurawik, Jakub Krawczyk, Szymon Nowicki.
Opiekun drużyny: M.Kaźmierczak.
Aktualności
Pewna wygrana Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole w turnieju streetball!
- 10
80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim - #ŁączyNasPamięć.
- 17
W dniu 18.04.2023r. na zaproszenie p. Ewy Stasiak do klasy 6e przybyła p. Anna Pietruszka z Miejskiej
Biblioteki Publicznej w Kole. Przybliżyła ona uczniom wybuch powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a jednocześnie pierwszego miejskiego powstania na terenach Europy okupowanej przez nazistowskie Niemcy.
W interesujący sposób opowiedziała o książkach, komiksach w których pojawia się temat getta warszawskiego. Przedstawiona prezentacja ukazała życie codzienne, głód ludzi oraz postać Marka Edelmana i działania Żydowskiej Organizacji Bojowej. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali samodzielnie Żonkile, które są symbolem zbiorowej pamięci.
Dziękujemy p.Ani za wspaniałą lekcję historii.
III miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie na prezentację multimedialną „Chrzest Polski”
Miło nam poinformować, że uczennica Marianna Klimas z klasy 7 B zdobyła III miejsce w konkursie na prezentację multimedialną „Chrzest Polski” i nagrodę w kwocie 300 zł.
Celem konkursu było:
Promocja Święta Chrztu Polski
Wspieranie postaw patriotycznych
Rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną
Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!Monika Broda
ZBIÓRKA KARMY DLA BEZDOMNYCH KOTÓW
Uczniowie klasy 8a reprezentowali szkołę w konkursie „Tajemnice Jasnej Góry” - etap diecezjalny
W dniu 17 kwietnia br. w auli ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku odbył finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej. W tym roku, ze względu na przygotowania do peregrynacji kopii ikony jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej, konkurs otrzymał honorowy patronat bp. Krzysztofa Wętkowskiego i nosił tytuł „Tajemnice Jasnej Góry”. Siódmo- i ósmoklasiści z 37 szkół podstawowych diecezji włocławskiej zmierzyło się z testem złożonym z 40 pytań, wykazując się wiadomościami na temat bogatej historii Cudownego Obrazu i paulińskiego klasztoru. Naszą Szkołę Podstawową nr 1 w Kole reprezentowali uczniowie klasy 8a - Kajetan Gorzkowski i Mateusz Majda wraz z katechetą ks. Maciejem Grabowskim. Uczniowie ci, zdobyli najwyższą ilość punktów rozwiązując test na etapie szkolnym.
"Akcja Bezpieczeństwo" Kampanii Kolejowej ABC II realizowany przez Urząd Transportu Kolejowego
- 2
Uczniowie kl. I a wzięli udział w ogólnopolskim konkursie "Akcja Bezpieczeństwo" Kampanii Kolejowej ABC II realizowany przez Urząd Transportu Kolejowego z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowana do dzieci.
Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych, dworcach, peronach i w pociągach oraz promowanie wzorców odpowiedzialnego zachowania się w pobliżu torów. Kampania Kolejowe ABC II to źródło wiedzy na temat sposobów właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia.
Najlepsi w turnieju „Młodzież zapobiega pożarom”
- 7
W dniu 4 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Kole odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Eliminacje odbyły się w dwóch grupach wiekowych. Pierwsza grupa, to uczniowie klas I-IV. Druga grupa, to uczniowie klas V-VIII. Najlepszymi ze szkoły okazali się Seweryn Malicki (klasy I-IV) i Kornelia Zając (klasy V-VIII) i to oni reprezentowali SP1 w miejskim etapie konkursu.
W miejskim etapie brały udział wszystkie szkoły podstawowe i średnie z Koła. Szkoły średnie startowały w oddzielnej kategorii. Nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni. Zarówno w pierwszej jak i drugiej grupie wiekowej szkół podstawowych zajęli I miejsca i awansowali do powiatowego etapu konkursu.
Opiekunem uczniów był M.Kaźmierczak.
Mateusz Fraszczyk laureatem II miejsca XVII edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego "BÓBR"
Z przyjemnością informujemy, iż Mateusz Fraszczyk, uczeń klasy 3 a Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole, został tegorocznym laureatem II miejsca XVII edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego "BÓBR".
Głównym celem konkursu był rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz komputacyjnego, a także popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
XVII edycja Konkursu Informatycznego "BÓBR" w roku szkolnym 2022/2023 objęta została Patronatem Honorowym Ministra Edukacji i Nauki, a także Programem Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029: GOV.pl Cyfryzacja, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Mistrzostwa w Algorytmice i Programowaniu, Fundacja Rozwoju Informatyki.
Koordynatorem konkursu była pani Ewelina Świder-Szurgot - nauczyciel j. angielskiego. Współorganizatorem konkursu była pani Marta Drętkiewicz - wychowawca klasy 3 a.
Serdecznie gratulujemy Mateuszowi i życzmy dalszych sukcesów!!!
Autor: Ewelina Świder-Szurgot
KONKURS RECYTATORSKI – NIEKTÓRZY LUBIĄ POEZJĘ
- 12
W dniu 04.04.2023r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej pt: ,, Niektórzy lubią poezję”.
Celem konkursu było upamiętnienie i przybliżenie twórczości Wisławy Szymborskiej, upowszechnienie wśród młodzieży poezji i kultury żywego słowa oraz umożliwienie uczniom autoprezentacji.
W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas VI- VII. Osoby wyróżnione do dalszego etapu, które będą reprezentowały naszą szkołę 20.04.2023r. w Bibliotece Miejskiej w Kole to:
Pola Lisowska kl.6b z wierszem ,, Miłość od pierwszego wejrzenia”
Kornelia Panek kl.6d z wierszem ,, Kot w pustym mieszkaniu”
Gratulujemy i trzymamy kciuki na dalszym etapie!
Dziękujemy wszystkim uczniom za przygotowanie pięknej recytacji wierszy Wisławy Szymborskiej :)
Ewa Stasiak
Szanowni Rodzice uczniów przyszłych klas pierwszych!
Abstrakcja w twórczości plastycznej uczniów klasy 3a
- 15
Jednym z ulubionych zajęć uczniów klasy 3 a są zajęcia plastyczne. Podczas ostatnich zajęć uczniowie poznali pojęcie abstrakcjonizmu. Dowiedzieli się czym jest sztuka abstrakcyjna, kiedy się pojawiła i co ją wyróżnia. Poznali rodzaje sztuki abstrakcyjnej i ich przedstawicieli. Trzeba przyznać, że uczniowie świetnie sprawdzili się w roli młodych twórców abstrakcji opierając swoją twórczość na pracach znanych artystów lub przelewając na papier swoją własną, indywidualną wizję artystyczną.
I miejsce w Mistrzostwach Rejonu Konińskiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt 🥇🏆
- 12
29 marca 2023r. siatkarki z SP1 wygrały MISTRZOSTWA REJONU w piłce siatkowej dziewcząt w kategorii Igrzyska Dzieci. Awansowały do Finału Mistrzostw Województwa Wielkopolskiego, które odbędą się 21.04.2023r. w Kostrzynie.
W zawodach brało udział 6 szkół, które wcześniej zdobyły pierwsze miejsca w mistrzostwach swojego powiatu. Były to drużyny: SP 4 Turek, SP 3 Konin, SP Wilczyn, SP Zagórów, SP Sławsk i SP 1 Koło. Pierwszym etapem turnieju były mecze w grupach. Nasze dziewczęta bez problemów pokonały zespoły z grupy. Mecz finałowy grały z drużyną SP4 Turek, którą pokonały w dwóch setach.
Skład drużyny: Zuzanna Brzezińska, Julia Kalak, Karina Angier, Alicja Nowakowska, Julia Świątek, Gabriela Sobolewska, Kamila Wardzińska, Wiktoria Olczak, Maja Lewandowska, Michalina Ziółkowska, Pola Kamińska.
Opiekunem zespołu była A. Czarnecka.
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
Z kącika Małego anglisty
Opracowała: Ewelina Świder-Szurgot
Z kącika Małego anglisty - "Easter"
Culture
Źródło: "New English Adventure" Podręcznik poziom 2, V. Lambert, A. Worrall, A. Tkacz, M. Bogucka, Pearson, 2018
Źródło: "New English Adventure" Podręcznik poziom 3, T. Lochowski, A. Worrall, A. Tkacz, M. Bogucka, Pearson, 2019
Opracowała: Ewelina Świder-Szurgot
Play, learn and have fun :)
Wielkanocne prace plastyczne naszych uczniów
Święta Wielkanocne są czasem wiary, nadziei i miłości. Jest to radosny czas, który kojarzy się z wiosną, pisankami, zajączkami i wielkanocnymi koszyczkami.
Podczas lekcji plastyki uczniowie klas czwartych i piątych namalowali piękne prace związanych z Wielkanocą. Obrazy przedstawiały: kurczaki, zajączki, świąteczne koszyczki i kolorowe pisanki, a były wykonane technika akwarelową.
Zapraszamy do obejrzenia wielkanocnych prac plastycznych
11
Nagroda w XXV Międzynarodowym Konkursie „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka
Miło nam poinformować, iż uczennica kl. 7 B – Marianna Klimas otrzymała nagrodę w Międzynarodowym Konkursie „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Konkurs został zorganizowany przez MDK w Tychach oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Celem konkursu było:
Szerzenie wiedzy historycznej o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.
Upamiętnianie Ofiar i kultywowanie szacunku dla narodów, których udziałem była masowa Zagłada. Wyrażenie w formie plastycznej własnych refleksji, nawiązujących do słów Zofii Nałkowskiej: „Ludzie ludziom zgotowali ten los” oraz realizujących tematykę konkursu.
Serdecznie gratulujemy Mariannie.
Monika Broda
Szacunek i przestrzeganie granic w relacjach dziecko a dorosły.
W dn. 23.03.2023 r. w kl. 3 b na zaproszenie wychowawczyni odbyło się spotkanie ze szkolnym psychologiem p. E. Sutor-Banasiak. Tematyka zajęć dotyczyła „Czy potrafię okazywać szacunek innym?” Jak się okazuje jest to temat stale potrzebny do przepracowania wśród najmłodszych, ponieważ nie zawsze czują się dobrze wśród swoich rówieśników a to za sprawą braku szacunku. Niektórzy koledzy czy koleżanki czasem są niemili, nietolerancyjni a nawet wyśmiewają się. Stąd konieczne było takie spotkanie, aby przypomnieć i usystematyzować im co to jest szacunek i jak potrzebny jest na co dzień. Uczniowie od samego początku bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, udzielali rozsądnych i ciekawych odpowiedzi. Zgodnie pracowali w grupach opracowując w jaki sposób można okazać szacunek: rodzicom, kolegom, nauczycielom oraz samemu sobie, a także obejrzeli „Bajkę o Szacunku”. A na zakończenie p. psycholog podsumowała ich pracę oraz wiadomości, które zdobyli.
Dziękujemy pani Ewie Sutor-Banasiak za wspaniałe spotkanie.
Wych. Krystyna Gradomska oraz uczniowie kl. 3 b.
29
Lekcja muzealna „Jak to z Kołem było?”
W dn. 21.03.2023r. w kl. 3 b na zaproszenie wych. odbyła się lekcja muzealna przeprowadzona przez dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych p. Tomasza Nuszkiewicza. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o historii naszego miasta, etapach budowy zamku, obejrzeć jego rycinę, a także posłuchać legendy o królu Kazimierzu Wielkim i nazwie Koło. Dzieci z uwagą śledziły zajęcia, same również miały wiele pytań, np. jak długo był budowany zamek, jakie tajemnice skrywa nasze miasto, itp. Zajęcia trwały zdecydowanie za krótko, ponieważ rozbudziły w uczniach ciekawość do naszej małej ojczyzny.
Dziękujemy p. dyr. za poprowadzenie wspaniałej lekcji.
Wych. K. Gradomska oraz uczniowie kl. 3 b.
7
Witajcie w naszej bajce.
Uczniowie kl. 3 b mieli okazję przenieść się do czasów średniowiecznych za sprawą pracy technicznej „Zamek”. Część dzieci pracowała w grupach, a niektórzy woleli tworzyć je samodzielnie. Pomysły były różnorodne, a efekty przeszły nawet samych twórców. Zamki aktualnie zdobią naszą salę lekcyjną, tworząc miły bajkowy nastrój. Zapraszamy na wystawę.
12
Archiwum Aktualności