„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”
J.Iwaszkiewicz
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, to święto ustanowione przez UNESCO w 1999r., którego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Dlatego jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych (także tych krótszych, takich jak e-mail czy sms). Dlatego dnia 21 lutego 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 1 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Przygotowany przez p. Ewę Stasiak i p. Annę Grudzińską. Święto to, miało za zadanie uświadomić uczniom, że język jako podstawowe narzędzie komunikacji, podlega różnym zagrożeniom, chociażby przez zbędne zapożyczenia. Dodatkowo wielu młodych ludzi nie dba o język ojczysty, popełniając nagminnie w swoich wypowiedziach mnóstwo błędów językowych i ortograficznych.
Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w quizie edukacyjnym, którego celem było sprawdzenie podstawowej i niezbędnej wiedzy na temat naszego języka – znajomość zasad ortograficznych, najważniejszych dzieł literackich i ich twórców, pojęć z zakresu teorii literatury i nauki o języku. I tak zespoły z każdej klasy odpowiadały na pytania. Ich poziom był wyrównany i uczniowie świetnie poradzili sobie z tymi zagadnieniami. Najlepszy okazał się jednak zespół z klasy VIIIc w składzie: Anna Adamkiewicz, Julia Jankowska i Iwo Góralski. Oprócz tego uczniowie zmierzyli się również z łamańcami językowymi – wierszykami przepełnionymi trudnymi do wyartykułowania słowami. Były one dużym wyzwaniem, ale również okazją do wspólnej zabawy i uśmiechu.
Drobne upominki dla wszystkich zespołów klasowych wręczył wicedyrektor Mariusz Kotleszka.
Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.
Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.
Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.
A nade wszystko szanujmy swą mowę ojczystą. „Nie znać języka swego- hańbą oczywistą”- zgodnie z tymi słowami warto dbać o to, by znać język polski- ten współczesny i ten dawny oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.