Dziękujemy wszystkim, którzy mogą cieszyć się radością dzieci z Ukrainy.
Біженці з Енергодару вже тішаться іграшками від дітей з Польщі!
Дякую за радісні дитячі посмішки нашим друзям Piotr Śniegocki і всім хто творить добро і є світлом для нас;)
Dziękujemy wszystkim, którzy mogą cieszyć się radością dzieci z Ukrainy.
Біженці з Енергодару вже тішаться іграшками від дітей з Польщі!
Дякую за радісні дитячі посмішки нашим друзям Piotr Śniegocki і всім хто творить добро і є світлом для нас;)
ELIMINACJE SZKOLNE TURNIRJU WIEDZY POŻARNICZEJ
ODBĘDA SIĘ W DNIU 28.03.2023 O GODZINIE 13:00
ZAINERESOWANI UCZNIOWIE MOGĄ ZGŁASZAĆ SIE DO
- p. Macieja Kaźmierczaka lub p. Zbigniewa Drożdżewskiego
do dnia 27.03.2023.
ELIMINACJE SZKOLNE SĄ W DWÓCH GRUPACH WIEKOWYCH
I grupa uczniowie klas I- IV
II grupa uczniowie klas V -VIII
Zbiórka chętnych o godz.12:45 przed salą 120.
Uczniowie klasy 5 D uczestniczyli w zajęciach online na żywo, które zorganizowała dla nich ich
wychowawczyni p. Monika Broda. Spotkanie online z edukatorem z Międzynarodowego Centrum
Kultury w Krakowie odbyło się 2 razy. Podczas zajęć uczniowie poznali sylwetki: Jadwigi, Kazimierza
Wielkiego, Jagiełły, Bony Sforzy. Poznali legendę o smoku wawelskim. Zajęcia były prowadzone w
sposób angażujący uczniów w poznawanie ponadtysiącletniej historii miasta.
Monika Broda
16 marca odbył się w PiMBP w Kole konkurs wiedzy na temat Powstania styczniowego na ziemiach kolskich. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 7 B: Marianna Klimas oraz Nikola Wojtysiak. Konkurs został objęty honorowym patronatem Burmistrza Miasta Koła – Krzysztofa Witkowskiego oraz Starosty Powiatu Kolskiego – Roberta Kropidłowskiego. Konkurs odbył się w związku z 160-rocznicą wybuchu Powstania.
W konkursie udział wzięli uczniowie ze Szkół Podstawowych z: Koła, Brdowa i Wólki Czepowej.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody od Urzędu Miejskiego w Kole i Starostwa Powiatowego w Kole.
Monika Broda
II B wcieliła się w rolę malych badaczy.Dzieci uczestniczyły w lekcji, podczas której poznały ciekawe doświadczenia, które poszerzyły zakres wiedzy oraz wzbogaciły ich wyobraźnię. Same również mogły przeprowadzać proste doświadczenia i eksperymenty oraz obserwacje. Przygotowały solne kryształy. Będziemy bacznie obserwować ich powstawanie. Dzieci bardzo chętnie i w skupieniu wykonały zadania wyjaśniające różne zjawiska chemiczne i fizyczne. Poznały między „Chemiczne Jojo”, "Magiczny talerz" oraz uwielbiana przez nich „Lawa w butelce”. Duże wrażenie zrobiło nadmuchiwanie balona innym sposobem.Zabawy w małych badaczy rozbudziły ciekawości otaczającego świata.
Taka góra zabawek pojedzie na Ukrainę dzięki szczodrości dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole i Przedszkola nr 5 w Kole.
W ramach Ogólnopolskiego Programu "Uczymy Dzieci Programować" podczas zajęć z kodowania i programowania uczniowie mogli poznać i nauczyć się pracy z robotem do nauki kodowania GeniBot.
GeniBot jest uniwersalnym, wyposażonym w wiele fukcji robotem edukacyjnym do nauki programowania. Otwiera dzieciom drzwi do świata nowoczesnych technologii edukacji w nurcie STEAM (science, technology, engineering, art, maths). Zachęca też do eksperymentowania i poszukiwania kreatywnych rozwiązań.
Praca z robotem, to świetna zabawa, która rozwija miękkie kompetencje takie jak logiczne, algorytmiczne myślenie oraz zadaniowe podejście do stawianych problemów.
Nauczyciel prowadzący: pani Ewelina Świder-Szurgot.
Autor: Ewelina Świder-Szurgot
Na naszych zajęciach uczniowie odkrywają i uczą się kodowania z zestawami konstrukcyjnymi KORBO, które przede wszystkim dają możliwość wprowadzenia dynamiki, mechanizmów i ruchu elementów kodu.
Możliwość sprawdzenia programu poprzez jego rzeczywiste uruchomienie wspiera naukę kodowania i programowania podczas naszych zajęć.
Wykorzystanie zestawów konstrukcyjnych KORBO do ćwiczeń pozwala rozwijać myślenie logiczne, algorytmiczne oraz konstrukcyjne. Stanowi alternatywną naukę poprzez zabawę.
Nauczyciel prowadzący: pani Ewelina Świder-Szurgot.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole uczestniczy w programie Labolatoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Autor: Ewelina Świder-Szurgot
Culture
Źródło: "New English Adventure" Podręcznik poziom 2, V. Lambert, A. Worrall, A. Tkacz, M. Bogucka, Pearson, 2018
Opracowała: Ewelina Świder-Szurgot
Play, learn and have fun :)
13.03.2023r. uczniowie klas drugich b i c wraz z wychowawcami p.Darią Kaczorkiewicz i p. Wiesławą Garus uczestniczyli w lekcji poprowadzonej przez dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych p. Tomasza Nuszkiewicza. Historia i legenda zaostrzyły apetyt uczniów na poznanie więcej faktów z życia naszego miasta. Postanowiliśmy utworzyć kącik "Nasze miasto Koło" z publikacjami m.in. naszego burmistrza dr Krzysztofa Witkowskiego. Książki, broszury, pocztówki i fotografie były inspiracją do stworzenia pięknych prac o zabytkach naszego miasta. Dziękujemy p. Magdalenie Rybkowskiej za zorganizowanie spotkania.
Wyjątkowym dniem w naszej klasie jest obchodzony corocznie DZIEŃ KOBIET . Już od rana dziewczynki otrzymały od swoich kolegów życzenia oraz zostały obdarowane symbolicznym tulipankiem. Następnie wszyscy udali się do kina na film pt. „PIMI Z KRAINY TYGRYSÓW”. Wszyscy razem spędzili miło czas. To był naprawdę radosny dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci .
W ramach Dnia Kobiet uczniowie klasy VB udali się do kręgielni w naszym mieście. Dla wielu dzieci było to pierwsze zetknięcie się z tą aktywnością, nie mniej bardzo szybko wszyscy opanowali zasady gry. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów dla swojej Dryżyny. Zabawa była wyśmienita! Warto było spędzić ten czas na sportowo!
Serdeczne podziękowania dla rodziców, a w szczególności dla p. Wioletty Jamróz za zorganizowanie wyjścia.
W marcu po raz kolejny p. Dominika Rosiak terapeuta osób ze spektrum autyzmu przeprowadziła w klasie 2c warsztaty pod hasłem Tolerancja. Niezwykle obrazowo przekazała uczniom obraz osoby która jest szykanowana przez innych. Dziękujemy Pani Dominice.
Chłopcy zrewanżowali się za Dzień Chłopca przychodząc w odświętnych strojach, życzeniom i upominków towarzyszyło odśpiewanie 100 lat dla koleżanek.
„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”
J.Iwaszkiewicz
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, to święto ustanowione przez UNESCO w 1999r., którego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Dlatego jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych (także tych krótszych, takich jak e-mail czy sms). Dlatego dnia 21 lutego 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 1 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Przygotowany przez p. Ewę Stasiak i p. Annę Grudzińską. Święto to, miało za zadanie uświadomić uczniom, że język jako podstawowe narzędzie komunikacji, podlega różnym zagrożeniom, chociażby przez zbędne zapożyczenia. Dodatkowo wielu młodych ludzi nie dba o język ojczysty, popełniając nagminnie w swoich wypowiedziach mnóstwo błędów językowych i ortograficznych.
Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w quizie edukacyjnym, którego celem było sprawdzenie podstawowej i niezbędnej wiedzy na temat naszego języka – znajomość zasad ortograficznych, najważniejszych dzieł literackich i ich twórców, pojęć z zakresu teorii literatury i nauki o języku. I tak zespoły z każdej klasy odpowiadały na pytania. Ich poziom był wyrównany i uczniowie świetnie poradzili sobie z tymi zagadnieniami. Najlepszy okazał się jednak zespół z klasy VIIIc w składzie: Anna Adamkiewicz, Julia Jankowska i Iwo Góralski. Oprócz tego uczniowie zmierzyli się również z łamańcami językowymi – wierszykami przepełnionymi trudnymi do wyartykułowania słowami. Były one dużym wyzwaniem, ale również okazją do wspólnej zabawy i uśmiechu.
Drobne upominki dla wszystkich zespołów klasowych wręczył wicedyrektor Mariusz Kotleszka.
Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.
Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.
Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.
A nade wszystko szanujmy swą mowę ojczystą. „Nie znać języka swego- hańbą oczywistą”- zgodnie z tymi słowami warto dbać o to, by znać język polski- ten współczesny i ten dawny oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.
Zakończyła się dziś zbiórka zabawek, przyborów szkolnych, maskotek dla dzieci z Ukrainy. Wielkie podziękowania dla wszystkich dzieci i rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole i Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole. Jesteście wielcy w swej dobroci i macie otwarte serca. Pamiętajcie! Dobro wraca! Dziękujemy!
W dniu 7 marca 2023 roku miało miejsce długo wyczekiwane wręczenie dyplomów Ogólnopolskiego Konkursu Stypendiada Wczesnoszkolna
W 4 kategoriach konkursowych, Konkurs plastyczny Plastuś, Matematyczny Plusik, ortograficzny Ortografek i czytelniczy Abecadło brało udział 46 uczestników.
Jak co roku możemy pochwalić się Finalistami i laureatami I miejsca . Trud zaangażowanie oraz wysiłek włożony przez wszystkich uczestników zaowocował następującymi sukcesami
I miejsce w Polsce tytuł laureata konkursu plastycznego Plastuś otrzymała Paula Madej z klasy 2c
tytuł finalisty konkursu plastycznego Plastuś otrzymał Jan Ziółkowski z klasy 2a
tytuł finalisty konkursu czytelniczego Abecadło otrzymała Aleksandra Biernat 3b
tytuł finalisty konkursu czytelniczego Abecadło otrzymał Mateusz Zając z klasy 3a
Bardzo gorąco i serdecznie gratuluję laureatom oraz wszystkim uczestnikom dziękuję za wzięcie udziału w tegorocznej edycji konkursu
oraz zapraszam w przyszłym roku na kontynuację tak wspaniałych osiągnięć naszych najmłodszych uczniów.
Życzę kolejnych osiągnięć i sukcesów we wszystkich kategoriach Olimpiady.
Weronika Antkiewicz-Kowalska koordynator szkolny konkursu
Uczniowie kl. 3 b na zajęciach plastycznych tworzyli wesołe animacje według własnego pomysłu. Wszystkie prace wyszły oryginalnie.
Animować oznacza „dawać czemuś życie”. Jeszcze zanim wymyślono kino, ludzie na różne sposoby próbowali ożywić nieruchome obrazy, tworząc w tym celu np. zabawki optyczne. Eksperymenty i zabawa z obrazem doprowadziły do powstania filmów animowanych.
Autor: Krystyna Gradomska
Uczniowie kl. 3 b z wielkim zapałem zabrali się do tworzenia robotów. Popatrzcie sami, jakie wyszły ciekawe prace.
Autor: Krystyna Gradomska
Powered by aSc EduPage