„Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy”
Ten fragment wiersza „Wilki” Zbigniewa Herberta utraciły już na szczęście swoją aktualność. O Żołnierzach Wyklętych można dziś mówić, dlatego w klasie 7 A i C gościł Pan Sławomir Grabowicz, który na zaproszenie nauczycielki historii p. Moniki Brody przedstawił uczniom historię żołnierzy, którzy pozostali wierni złożonej przysiędze i byli bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną.
Żołnierze Wyklęci” to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. W 1945 r. w granicach ówczesnej Polski działało około 350 oddziałów podziemia niepodległościowego. W ich szeregach walczyło od 13 000 do 17 000 żołnierzy. Połowa z nich należała do oddziałów AK, przekształconej potem w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a następnie w Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”.
1 marca -Dzień ten został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem.
Uczniowie poznali sylwetki: Łukasza Cieplińskiego, Danuty Siedzikówny, Wiktora Stryjewskiego, Witolda Pileckiego, Antoniego Żubryda.
Uczniowie dowiedzieli się również, że w Kole na Cmentarzu Parafialnym znajdują się szczątki Zygmunta Wawrzyniaka „Sęp” – ur. 14.01.1926 r. w Sompolnie, syn Józefa i Natalii (z d. Witzke); we wrześniu 1945 r. podjął naukę w gimnazjum w Kole; w listopadzie 1945 r. założył konspiracyjną grupę dywersyjną, od listopada 1945 r. do kwietnia 1946 r. przeprowadził 17 akcji zbrojnych, głównie na siedziby urzędów gmin, wytwarzał i kolportował ulotki antykomunistyczne; został zatrzymany 23/24.04.1946 r., skazany 11.05.1946 r. i stracony przez rozstrzelanie 26.05.1946 r. w pobliżu cmentarza w Kole. Pochowany pod murem cmentarnym, kilka dni później przeniesiony potajemnie przez ojca do grobu w granicach cmentarza. W 2016 r. dokonano ekshumacji i ponownego pochówku
żołnierza w centralnej części cmentarza; pogrzeb odbył się w asyście wojskowej. Nowy nagrobek został wystawiony jesienią 2016r.
Dziękujemy Panu Sławomirowi Grabowiczowi za przyjęcie zaproszenia i wygłoszenie ciekawej prelekcji.
Monika Broda