Aktualności
Jesienne prace plastyczne w wykonaniu uczniów klasy 3a
- 17
Bieg Warciański
Po raz 42 dwudziestego piątego września na Stadionie Miejskim w Kole odbył się Bieg Warciański dla dzieci i młodzieży. Również uczniowie klasy 4B wzięli w nim udział w składzie: Zuzanna Adamkiewicz, Maja Adamek, Jan Bednarkiewicz, Filip Radys i Maciej Świątek. Zuzia Adamkiewicz w swojej kategorii - bieg na 500m zajęła I miejsce. Gratulujemy Zuzi, Mai, Jasiowi, Filipowi i Maćkowi i życzymy dalszych sukcesów.
4
I miejsce w Biegu Warciańskim uczennicy klasy 1b
25 września 2022 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kole odbył się 42 Międzynarodowy Bieg Warciański. W niedzielnych biegach liczny udział wzięli uczniowie z kl. 1b. Uczennica Ismena Brzoska zajęła I miejsce na dystansie 250 m dziewcząt z rocznika 2015. W nagrodę otrzymała medal, statuetkę i dyplom. Pozostali uczestnicy biegu również otrzymali medale.
Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!
Autor: Mariola Krygier
"Szkoły Pełne Talentów"
Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole została zgłoszona do akcji Lidla pod nazwą "Szkoły Pełne Talentów". Robiąc zakupy w Lidlu za minimum 50 zł możemy wesprzeć naszą szkołę. Przy kasie odbieramy kupon - TALENCIAKA. TALENCIAKA przekazujemy szkole i oddajemy wychowawcom klas.
Akcja trwa do 13 listopada. Wszystkich serdecznie zachęcamy do udziału w akcji.
42 Międzynarodowy Bieg Warciański - klasa 4D
- 6
25 września 2022 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kole odbył się 42 Międzynarodowy Bieg Warciański - biegi dziecięce i młodzieżowe. Wśród licznej grupy uczestników nie zabrakło dzieci z klasy 4D Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole. Pierwsze miejsce w kategorii chłopcy rocznik 2012 zajął Michał Iwiński uczeń klasy 4 D - serdecznie GRATULUJEMY. Pozostałym uczestnikom gratulujemy udziału i uczestnictwa w biegu.
42 Międzynarodowy Bieg Warciański
42 Międzynarodowy Bieg Warciański za nami wczoraj silna 10 osobowa drużyna z klasy 2c reprezentowała szkolę w biegu, a nasz kolega Aleksander był o krok od podium, gdyż zajął 4 miejsce. Gratulujemy uczestnikom udziału i zachęcamy do dalszej aktywności wszak powiedzenie "W zdrowym ciele zdrowy duch" jest zawsze aktualne.
Powstanie Warszawskie na plakatach
W ramach realizacji Ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej uczennice klas 6-tych wykonały przepiękne plakaty mające na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.
Sprzątanie świata w II b
W dniu 16 września 2022 r. uczniowie klasy II b pod opieką p. M. Rybkowskiej i p. W. Dużyńskiej wzięły udział w Akcji Sprzątania Świata.
5
Spotkanie z policjantem
W dniu dzisiejszym tj. 14 września 2022 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Pana policjanta asp. szt. Mariusza Rumiejowskiego z Powiatowej Komendy Policji w Kole. Pan Policjant przeprowadził zajęcia edukacyjne, podczas których uczniowie klas pierwszych poznały zasady dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na ustawionej makiecie „ulicy” dzieci ćwiczyły zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Podczas spotkania było nawiązanie do znaków drogowych i sygnalizatorów świetlnych.
Pan policjant przypominał numery alarmowe oraz przeprowadził pogadankę jak należy zachować się i jakie służby wezwać, gdy znajdziemy osobę , która uległa wypadkowi.
Uczniowie bardzo aktywnie brali udział w zajęciach i chętnie odpowiadali na zadawane pytania od naszego gościa.
Jesteśmy wdzięczni za dzisiejsze spotkanie , które było bardzo ciekawe oraz pouczające dla naszych pierwszaków.
Koordynator spotkania p. M. Rybkowska
9
Świetlicowy Konkurs Plastyczny „Portret mojego nauczyciela”
Świetlica Szkolna serdecznie zaprasza uczniów do udziału w konkursie plastycznym adresowanym do uczniów klas I- III oraz IV – VIII. Zadaniem uczestników jest stworzenie portretu nauczyciela uczącego w naszej szkole. Celem konkursu jest rozbudzanie twórczej inwencji uczniów i kreatywności, rozwijanie zdolności plastycznych, wspieranie talentów plastycznych wśród dzieci.
Warunki uczestnictwa
- Uczestnik może dostarczyć jedną pracę plastyczną zgodną z tematem konkursu, wykonaną dowolną techniką płaską w formacie A-4, A-3 lub praca przestrzenna (farby, kredki, pastele , ołówek, wyklejanka itp).
- Pracę konkursową należy dostarczyć do świetlicy szkolnej do wychowawcy świetlicy do dnia 10 października 2022r.
- Pracę konkursową należy podpisać (imię, nazwisko i klasa).
- Prace będzie oceniać komisja konkursowa, według kryteriów: oryginalność pomysłu, walory artystyczne, estetyka pracy.
- Wybór laureatów konkursu i sposobie odebrania nagród zostanie podany do wiadomości na szkolnej stronie.
Dla uczestników i zwycięzców czekają nagrody rzeczowe serdecznie zapraszamy !!!
Serce dla serca - akcja "Nakrętka" w klasie 3 a
Społeczność naszej szkoły, a w szczególności nasi uczniowie to młodzi ludzie z sercem na dłoni - zawsze chętni do niesienia pomocy innym, potrzebującym naszej pomocy i wsparcia. Uczniowie klasy 3 a wraz z wychowawczynią Martą Drętkiewicz postanowili wesprzeć zbiórkę i dołożyć swoją „cegiełkę” do realizacji szczytnego celu jakim jest zbiórka nakrętek. 9 września podczas zajęć z edukacji przyrodniczej udali się przed teren szkoły. Celem zorganizowanego wyjścia było nie tylko zapełnienie metalowego serduszka na nakrętki i tym samym wsparcie akcji charytatywnej. Dzieci zbierając nakrętki były świadomość że swoim zachowaniem i zaangażowaniem nie tylko niosą pomoc innym, ale również uczą się i promują właściwą postawę ekologiczną. Dziękujemy p. Jackowie Siepce za wsparcie oraz przekazanie dla klasy jednorazowych rękawiczek.
Autor: Marta Drętkiewicz
18
Konkurs fotograficzny
Klasa 2c sprząta świat
Wizyta Koła historyczno-regionalnego w MTC w Kole
Uczniowie klasy 5 d wraz z wychowawcą p. Moniką Brodą obejrzeli nową wystawę w kolskim muzeum „Odkrycia archeologiczne na zamku królewskim w Kole”.
Ekspozycja prezentuje odkrycia dwóch sezonów wykopalisk archeologicznych prowadzonych na zamku w Kole w sierpniu 2019 r. i we wrześniu 2020 r. przez zespół naukowców z łódzkiej Pracowni Archeologicznej „Trecento” we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Największe wrażenie na uczniach wywarły insygnia władzy: korona, berło i jabłko . Pozostałą część ekspozycji stanowią znaleziska: moneta (półgrosz) wybity w mennicy krakowskiej w latach 1367 – 1370. Z postacią króla na awersie i piastowskim orłem na rewersie. Uczniowie zobaczyli na wystawie fragmenty ceramiki, w tym renesansowych kafli piecowych i zamkowych dachówek, elementów metalowych, grotów do bełtów kusz oraz okuć rycerskich pasów. Najcenniejszy jest pierścień należący do dostojnika lub króla Kazimierza Jagiellończyka.
Uczniowie dzięki ikonografii mogli zobaczyć, jak zmieniał się zamek i jego otoczenie na przestrzeni minionych wieków.
Monika Broda
Warto pamiętać o historii
Po raz drugi nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Akcja ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
W tym roku uczniowie zamiast tradycyjnych kartek wysyłanych do Powstańców wirtualnie dodają własne treści: zdjęcia, tekst, nagrania wideo. Każdy indywidualny wpis to dołożenie cegiełki do budowania narodowej świadomości o ludziach, którzy poświęcili swoją młodość, nierzadko również zdrowie i życie, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju.
Na lekcjach historii uczniowie obejrzą filmy i słuchowiska dotyczące historii Powstania Warszawskiego.
Szkolnym koordynatorem projektu jest nauczyciel historii p. Monika Broda.
42 MIĘDZYNARODOWY BIEG WARCIAŃSKI
,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w ramach akcji Narodowego Czytania
- 9
Podczas tegorocznej, jedenastej odsłony Narodowego Czytania spotkaliśmy się, by wspólnie czytać “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza przy Szkole Podstawowej nr1 w Kole .Organizatorem była, jak co roku, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole przy wsparciu ZSRCKU w Kościelcu.
“Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezji Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.”Pani Ewa Stasiak dziękuje uczniom z klasy VIe za reprezentowanie naszej szkoły w Narodowym Czytaniu. Nasi uczniowie w składzie: Aleksandra Wojewoda, Maria Sołohub, Natasza Franiak, Robert Obłoza i Maja Węcławek zaprezentowali utwór ,, Kurhanek Maryli”.
Przydział klas po uroczystym Rozpoczęciu Roku Szkolnego 2022/2023
Klasa 1a - sala 105
Klasa 1b - sala 111
Klasa 2a - sala 107
Klasa 2b - sala 106
Klasa 2c - sala 104
Klasa 3a - sala 109
Klasa 3b - sala 011
Klasa 3c - sala 110
Klasa 4b - sala 118
Klasa 4c - sala 210
Klasa 4d - sala 115
Klasa 5a - sala 120
Klasa 5b - sala 212
Klasa 5d - sala 211
Klasa 6a - sala 206
Klasa 6b - sala 112
Klasa 6d - sala 119
Klasa 6e - sala 213
Klasa 7a - sala 219
Klasa 7b - sala 216
Klasa 7c - sala 204
Klasa 8a - sala 215
Klasa 8b - sala 214
Klasa 8c - sala 207
Klasa 8d - sala 205
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Podstawowej nr 1 odbędzie się na placu od strony parku o godzinie:10.30 klasy I - IV11.30 klasy V - VIII
Wyprawka na start - wyposażenie ucznia klasy pierwszej
- zeszyt w 3 linie 32 kartki (czerwono - niebieskie) - podpisany,
- zeszyt w kratkę 32 kartki – podpisany,
- klej – najlepiej żelowy w sztyfcie (wykręcany),
- kredki,
- ołówki średnio miękkie(HB lub B) – 3 szt.,
- zielony długopis (może być zwykły lub zmazywalny),
- nożyczki,
- gumka myszka
- temperówka,
- plastelina - podpisana
- teczka A-4 (zapinana na gumkę - podpisana), a w niej: blok rysunkowy (biały i kolorowy), blok techniczny (biały i kolorowy), wycinanki (zwykłe, nie samoprzylepne), podpisane,
- teczka A-4 (zapinana na gumkę - podpisana) – na karty pracy, sprawdziany, testy),
- chusteczki higieniczne (2 małe paczuszki),
- podkładka na plastykę, ( może być śniadaniowa, żeby nie brudzić stolika np. przy lepieniu plasteliną),
- Alfabet ruchomy – klaser (sklep papierniczy),
- worek na w-f z obuwiem zmiennym (jeśli dziecko nie potrafi wiązać sznurowadeł, to proszę kupić zapinane na rzep).
Podręczniki i ćwiczenia dzieci otrzymają po rozpoczęciu Roku szkolnego w bibliotece szkolnej
Archiwum Aktualności