W dniu 8 maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia szkolna z okazji imienin patrona naszej szkoły – Stanisława Konarskiego. Klasa 6 D wraz z wychowawcą Moniką Brodą przygotowali i przedstawili montaż słowno-muzyczny upamiętniający słynnego Polaka. O oprawę muzyczną zadbała Pani Patrycja Bąkowska. W akademii wzięła udział cała społeczność uczniowska - klasy 1-8.
Patron naszej szkoły urodził się w Żarczycach Dużych koło Małogoszcza. Jako ksiądz był ściśle związany z zakonem pijarów. Trwałe miejsce w dziejach polskiej oświaty osiągnął Konarski jako założyciel Collegium Nobilium w Warszawie - słynnego w dziejach wychowania zakładu wychowawczo - naukowego dla synów magnatów i wpływowych rodów Rzeczypospolitej powołanych w przyszłości do kierowania losami Ojczyzny. z inicjatywy ks. Konarskiego w 1765 roku została założona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Szkoła Rycerska, której celem było przygotowanie młodzieży szlacheckiej do życia obywatelskiego. Była to placówka o charakterze w zasadzie wojskowym, ale wychowywano w niej młodzież w duchu kultury polskiej i ideałów Oświecenia. Księdza Stanisława Konarskiego uważa się także za wychowawcę i nauczyciela narodu. Mocno podkreślał, że doskonalenie edukacji narodowej jest jednym z najważniejszych sposobów naprawy państwa. Twierdził z przekonaniem: „Jaka jest młodzież w Rzeczypospolitej taka swego czasu będzie Rzeczpospolita”. Stanisław Konarski to także znany literat - był nie tylko pisarzem politycznym, ale także poetą, dramatopisarzem, językoznawcą autorem podręczników. Zasięg osiągnięć Księdza Stanisława Hieronima Konarskiego jest olbrzymi. Nie sposób wymienić wszystkich jego zasług. Uważany jest za projektodawcę Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Polsce ministerstwa oświaty. Jego wielkie zasługi dla Ojczyzny zostały docenione za życia. W roku 1765 król Stanisław August Poniatowski przyznał Stanisławowi Konarskiemu unikalny numizmat własnego projektu z portretem odznaczonego i inskrypcją: „ temu, który odważył się być mądrym”. Ostatnie chwile życia spędził Konarski w celi zakonnej, cierpiąc na długotrwałą, śmiertelną chorobę.
Tego dnia zostały wręczone również nagrody uczniom za udział w konkursach dotyczących naszego patrona, które zorganizowały Panie z biblioteki szkolnej -Anna Tomczyk i Anna Gołębowska.
Monika Broda