Aktualności
Dzień Pluszowego Misia w 3 b 🐻❤️🐻❤️🐻❤️🐻
- 19
Miejskie zawody w piłce nożnej halowej
Uczniowie naszej szkoły zajęli pierwsze miejsce w miejskich zawodach w piłce nożnej halowej i uzyskała awans do finału powiatu, który odbędzie się 30 listopada. Gratulujemy.
"Z kącika małego artysty" - Miśki znane i lubiane oczami uczniów klasy 1 a.
- 11
Dzień Pluszowego Misia to międzynarodowe święto obchodzone corocznie 25 listopada. Jest to okazja do celebrowania miłości do tych sympatycznych maskotek, będących towarzyszami zabaw dzieci na całym świecie. Jednym z pomysłów na obchody Dnia Pluszowego Misia, które pozwoliło uczniom klasy 1 a, na wyrażenie swojej kreatywności i stworzenie niepowtarzalnych misiów było namalowanie ich farbami. Dzieci stworzyć własne, niepowtarzalne dzieła sztuki.
I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Niepodległa”
- 1
Kornelia Zając uczennica klasy 7 A zajęła I miejsce w XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Niepodległa” w kategorii – gra planszowa. Organizatorem konkursu było Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Celem konkursu było:
- zwrócenie uwagi uczestników na problematykę niepodległościową,
- zainteresowanie przebiegiem obchodów rocznic ważnych wydarzeń historycznych,
a w konsekwencji zainteresowanie ich genezą, - przedstawienie wiedzy na temat wydarzeń z lat 1914 – 1922,
- przybliżenie sylwetek osób zaangażowanych w walkę o wolność kraju w okresie I wojny światowej,
- zachęcanie do rozmów ze świadkami historii,
- kształtowanie świadomości patriotycznej w odniesieniu do miejsca zamieszkania, regionu, kraju,
- inspirowanie dzieci i młodzieży w zakresie twórczego promowania własnego regionu (w tym środowisk lokalnych), jego historii, dorobku i dziedzictwa kulturowego,
- aktywizowanie dzieci i młodzieży poprzez tworzenie wypowiedzi w różnorodnej formie (plastycznej, fotograficznej, literackiej, multimedialnej) w oparciu o własne doświadczenia,
- rozwijanie zdolności kreatywnych.
Kornelia wykonała grę planszową wedle podanych instrukcji: Rok 1918 – gra planszowa, technika dowolna. Gra i wszystkie komponenty miały mieścić się w pudełku o wymiarach: 33 cm x 33 cm x 12 cm. Gra planszowa była związana tematycznie z wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W skład gry wchodziły elementy umożliwiające rozgrywkę, a także instrukcja gry.
23 listopada Kornelia uczestniczyła w uroczystej gali wręczenia nagród w Muzeum Niepodległości w Warszawie, połączonej ze zwiedzaniem muzeum.
Serdecznie gratulujemy Kornelii wygranej i życzymy dalszych sukcesów!
Monika Broda
Wyniki wojewódzkiego konkursu przedmiotowego - etap szkolny - Chemia
XVIII Międzynarodowy Konkurs Informatyczny Bóbr 2023
W czwartek 16 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Kole odbyła się XVIII edycja Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr, w której udział wzięli uczniowie klas 4a, 5d oraz 6b.
Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz komputacyjnego, a także popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
XVIII Konkurs Informatyczny Bóbr 2023 objęty jest Patronatem Honorowym Ministra Edukacji i Nauki, a także Programem Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029: GOV.pl Cyfryzacja, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Mistrzostwa w Algorytmice i Programowaniu, Fundacja Rozwoju Informatyki.
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia i trzymamy za nich mocno kciuki!!!
Organizatorami konkursu są p. Ewelina Świder-Szurgot - nauczyciel j. angielskiego i p. Anna Bednarkiewicz - wychowawca klasy 5d.
6Autor: Ewelina Świder-Szurgot
"DZIECI DZIECIOM" - akcja charytatywna wspierająca dzieci z Domów Dziecka w Łodzi
Już po raz trzeci nasza szkoła wspiera akcję charytatywną, której organizatorami są: Specjalny Ośrodek Szkolno - wychowawczy w Kole oraz Stowarzyszenie Progressum. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji charytatywnej DZIECI DZIECIOM na rzecz dzieci z Domów Dziecka w ŁODZI, w których łącznie przebywa 74 dzieci. Zbiórka obejmuje:- pampersy, kremy, oliwki, chusteczki nawilżane, balsamy, szampony,- baterie do zabawek,- szczoteczki do zębów,- body, śpioszki dla dzieci do 2 roku życia (nowe),- worki na buty dla przedszkolaków, zeszyty w twardej oprawie i teczki z gumką,- na organizację urodzin - zestawy urodzinowe (czapeczki, balony, talerzyki) oraz popcorn do mikrofali. Wszystkie dary prosimy dostarczać do sali 110.Zbiórka trwa do 15 grudnia 2023 roku. Opiekunowie: Magdalena Czupryniak i Olga Goszczy
Plakat: Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kole
EKOSZKOŁA 2024
W ramach ogólnopolskiego projektu Ekoszkoła 2024 uczniowie klasy 6b rozważali temat zdrowiej żywności i nawyków żywieniowych nastolatków. Pod hasłem ,,wiem co jem,, analizowali podczas zajęć koła zainteresowań wartości odżywcze produktów, które często spożywają młodzi ludzie. Kulminacja tematu nastąpiła podczas przygotowania przekąsek. Pojawiła się pyszna sałatka, oraz smaczne kanapki własnoręcznie przygotowywane. Podczas zajęć było wiele informacji o tym jak jeść zdrowo lecz pojawiły się przykłady niezdrowych przekąsek. Można podsumowując stwierdzić, że nasza młodzież posiada nawyk zdrowego odżywiania i stylu życia, ale ze skruchą też przyznała iż często w ich diecie pojawiały się produkty które do zdrowych nie należą. Mimo wszystko zajęcia upłynęły w bardzo miłej i kulinarnej atmosferze.
Autor Weronika Antkiewicz-Kowalska
Wyniki wojewódzkiego konkursu przedmiotowego - etap szkolny - Matematyka
Wyniki wojewódzkiego konkursu przedmiotowego - etap szkolny - Język polski
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W klasie 5B tematyka tego święta została przybliżona przez psycholog Paulinę Kawalec i Julię Musielak. Dzień Tolerancji powinien być okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec "innych".
5
Lekcja biblioteczna klasy 6a
W dniu 15 listopada,w ramach lekcji wychowawczej klasa 6a uczestniczyła w lekcji bibliotecznej.
Tematem zajęć prowadzonych przez p.Annę Tomczyk było życie i działalność patrona naszej szkoły Stanisława Konarskiego.
Uczniowie mogli wysłuchać ciekawej prelekcji przedstawionej przez p.Tomczyk.
Następnie mieli możliwość zastosować zdobytą wiedzę oraz nowe informacje w praktyce, rozwiązując quizy oraz tworząc krzyżówkę tematyczną z hasłem PATRON.
Była to cenna lekcja,bogata w wiele ciekawych informacji,a uczniowie zaangażowali się w ich wysłuchanie i użycie w praktyce.Autor: Renata Jokiel
7
Wyniki wojewódzkiego konkursu przedmiotowego - etap szkolny - język angielski
Wyniki wojewódzkiego konkursu przedmiotowego - etap szkolny - Geografia
Wyniki wojewódzkiego konkursu przedmiotowego - etap szkolny - Biologia
Program słowno-muzyczny z okazji Święta Niepodległości
Data 11 listopada jest bardzo ważna dla wszystkich Polaków. Tego dnia okazujemy naszą dumę i radość z tego, że żyjemy w wolnej i niepodległej Ojczyźnie, pamiętając jednocześnie, że nie zawsze tak było.
Na zaproszenie ks. proboszcza parafii św. Bogumiła w Kole, uczniowie naszej szkoły przedstawili w kościele, podczas mszy świętej o godzinie 12.00, montaż słowno-muzyczny upamiętniający 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wystąpili uczniowie z klasy 6D i 3A, przygotowani przez nauczycieli p. Monikę Brodę i p. Anetę Łączkowską. Piękna recytacja tekstów i wierszy oraz śpiew pieśni o tematyce patriotycznej sprawiły, że w kościele zapanowała podniosła i pełna wzruszeń atmosfera.
Uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a ks. proboszcz Piotr Pawlak podkreślił, że jest dumny z tak zdolnych uczniów, którzy są przyszłością naszego narodu.
Podziękowania kierujemy do Rodziców dzieci i młodzieży za okazaną pomoc i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.
BOHATERON POWSTANIE WARSZAWSKIE
Realizując projekt edukacyjny BohaterON- włącz historię uczniowie klasy 8 B na lekcji historii oglądali film poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? Jak wyglądało życie codzienne powstańców? Jaką cenę zapłaciła Warszawa za udział w powstaniu? Na te pytania uczniowie mogli odpowiedzieć po obejrzeniu filmu edukacyjnego z serii „co za historia”.
Monika Broda
Wycieczka klas 6a i 6b
W dniu 8 listopada klasy 6a i 6b wraz z opiekunami:p.Renatą Jokiel,p.Elzbietą Olejniczak,p.Ireną Tomczyk i p.Anetą Opas udali się na wycieczkę do Warszawy.
Pogoda w tym dniu dopisała,było słonecznie i ciepło jak na tę porę roku .
Jako pierwszy punkt programu wycieczki,uczniowie klas szóstych mieli pobyt na wystawie zbudowanej z klocków LEGO Arkadia Travelling Bricks
Można tam było obejrzeć budowle z pięciu stref: Ziemia,Woda,Powietrze,Kosmos oraz Strefa zabawy.
Travelling Bricks to wystawa i zarazem spotkanie z dziełami ponad 20 artystów,którzy poświęcili tysiące godzin budując te dzieła z różnych epok.
Można było zobaczyć maszyny i pojazdy, które zmieniły bieg historii,modele starodawnych żaglowców,parowce,a także 7,5 metrowy Titanic wykonany z ponad 200 000 klocków,w czasie 3000 godzin ciężkiej pracy
Na wystawie był też 3 metrowy pierwszy statek powietrzny oraz wiele innych modeli związanych z lataniem, pływaniem oraz modele promów kosmicznych,rakiet .
W strefie zabawy uczniowie mogli dać upust swoim kreatywnym pomysłom budując różne modele, wieże,a także budując według udostępnionych szablonów i wzorów.
Była również strefa,w której uczniowie mogli fotografować się np. z olbrzymim jabłkiem, wielką stopą, krzywą wieżą,olbrzymim pająkiem itp.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Żydów POLIN oraz warsztaty na temat praw dziecka oraz życia i działalności Janusza Korczaka oraz warsztaty dotyczące potraw ,wypiekania i wyplatania chałki.
Uczniowie brali czynny udział w lekcji muzealnej,wykonywali wiele ciekawych zadań,kart pracy.
Wszyscy byli bardzo aktywni,skupieni na tym,aby zadania wykonać celująco.
Po olbrzymiej porcji nauki i zabawy, pełni nowych doświadczeń i wiedzy wszyscy chętnie udali się na posiłek w Mc Donalds ,a następnie w drogę powrotną do domu.
Poniżej galeria zdjęć z wycieczki.
Autor: Renata Jokiel
44
"Pasowanie na czytelnika - to dopiero początek!". Uczniowie klasy 1 a oficjalnie przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. 📖📚📖📖📚
- 52
Uczniowie klasy 1 a Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole obchodzili w bibliotece szkolnej pasowanie na czytelnika. Uroczystość rozpoczęła się od powitania dzieci przez panie bibliotekarki, Panią Irenę Tomczyk oraz Panią Annę Gołębowską. Podczas spotkania dzieci poznały etapy powstawania książki. Pani bibliotekarka zaczęła od wyjaśnienia, że każda książka zaczyna się od pomysłu. Pomysł może przyjść autorowi samemu, a może zostać czymś zainspirowany. Kiedy autor ma już pomysł, może zacząć pisać. Musi wymyślić fabułę, bohaterów, dialogi i opisy. Musi też zadbać o to, aby tekst był napisany poprawnie pod względem gramatycznym i stylistycznym. Po napisaniu tekstu autor oddaje go do redakcji. Redaktor sprawdza tekst pod względem poprawności językowej i merytorycznej. Może też zasugerować zmiany, które sprawią, że tekst będzie jeszcze lepszy. Jeśli książka ma być ilustrowana, to autor wybiera ilustratora. Ilustrator tworzy obrazki, które przedstawiają wydarzenia opisane w książce. Po napisaniu, redakcji i zilustrowaniu tekst jest gotowy do druku. Po wydrukowaniu książki są one dystrybuowane do księgarń i bibliotek. Podczas spotkania dzieci przypomniały sobie i wspólnie wymieniły zasady korzystania z książki. Dla dzieci panie przygotowały zagadki dotyczące bohaterów baśni, bajek. Następnie nadszedł czas na pasowała dzieci na czytelników poprzez dotknięcie czarodziejskiej miotełki Czarownicy. Po oficjalnym pasowaniu dzieci miały okazję obejrzeć książki z różnych gatunków literackich. Mogły też wypożyczyć książki, które chciałyby przeczytać. Inspiracją do czytania książek było przeczytania przez panią bibliotekarkę opowiadania o słoniu Elmerze. Na zakończenie inspirującego spotkania dzieci otrzymały od pani bibliotekarki zakładkę do książki. Uroczystość pasowania na czytelnika to doskonała okazja do zachęcenia dzieci do czytania i rozwijania ich zainteresowań czytelniczych.
Serdecznie dziękujemy Pani Irenie Tomczyk oraz Pani Annie Gołębowskiej za piękną uroczystość pasowania na czytelnika, która wprowadziła uczniów klasy 1 a, w świat książki i magii.
Uczniowie klas 1 - 3 Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole uroczyście uczcili Obchody Narodowego Święta Niepodległości
- 48
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 1 w Kole to ważne wydarzenie, które kształtuje patriotyczne postawy uczniów. Uczy, że wolność jest wartością bezcenną, którą należy szanować i pielęgnować. W dniu 9 listopada klasy 1-3 uczestniczyły w apelu patriotycznym z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wspólnie odśpiewano 4 zwrotki hymnu państwowego oraz pieśni patriotyczne. Montaż słowno - muzyczny przygotowali uczniowie klasy 3 c wraz z wychowawcą p. Wiesławą Garus. O godz. 11.11, uczniowie wzięli udział w akcji Szkoła do hymnu. Na korytarzu, ubrani w odświętne stroje, z powagą i zadumą odśpiewali wspólnie hymn naszej Ojczyzny.
Archiwum Aktualności