Głównym celem wydarzenia jest przedstawienie jej piękna oraz artystów, którzy ją tworzą i wykonują. Podczas przerw społeczność szkolna bawiła się przy dźwiękach muzyki.
Aktualności
Międzynarodowy Dzień Muzyki
Koło zainteresowań z kodowania i programowania 2023/2024
Na naszych zajęciach w kolejnym roku szkolnym 2023/2024 uczniowie odkrywają nowe rozwiązania LEGO Education SPIKE Essential i LEGO Education SPIKE Prime. System nauczania LEGO jest intuicyjnym, otwartym i niezwykle elastycznym rozwiązaniem, które zapewnia nieograniczone możliwości praktycznej nauki przedmiotów STEAM poprzez zabawę.
System nauczania LEGO pomaga uczniom rozwijać przydatne umiejętności. Pozwala ćwiczyć umiejętność rozwiązywania problemów i opowiadania historii podczas zabawy, która uczy wytrwałości i samodzielnego myślenia.
Nauczyciel prowadzący: pani Ewelina Świder-Szurgot.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole uczestniczy w programie Labolatoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Autor: Ewelina Świder-Szurgot
OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS-MATEMATYKA PLUS
Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie Archimedes.Plus z matematyki. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 4 - 8. Koszt 10 zł. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 października 2023r. Zapisywać się można u swojego nauczyciela od matematyki. Udział w konkursie jest dobrowolny. Konkurs odbędzie się w naszej szkole 8 listopada 2023r.
Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne osoby
Koordynatorem konkursu jest Pani Anna Bednarkiewicz i Pani Marta Zasadzińska.
Pielgrzymka klas VIII do Lichenia
27 września 2023r. klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole pod opieką p. Hanny Cieślak, p. Elżbiety Olejniczak i ks. Macieja Grabowskiego uczestniczyły w Pielgrzymce uczniów klas ósmych Diecezji Włocławskiej do Lichenia. Wyjazd był okazją do poznania i integracji z uczniami klas ósmych Diecezji Włocławskiej, przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Na wspólnej modlitwie pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy” zgromadziło się około 2 tysięcy młodych ludzi, którzy rozpoczęli ostatnią klasę szkoły podstawowej, a już w przyszłym roku staną przed decyzją wyboru szkoły średniej. Ewangelizację młodzieży prowadził ks. Jakub Bartczak znany z kanału YouTube jako rapujący ksiądz. Kapłanowi akompaniował zespół muzyczny „Maksymalni” z Konina. Ksiądz mówił o potrzebie autentycznej relacji z Jezusem i wartości dojrzałej wiary. Nie zabrakło świadectw i szczerych wyznań. Z pewnością było to bardzo cenne doświadczenie dla młodych ludzi. Nauczania były przeplatane śpiewem, tańcem a nawet rapowaniem „dla Jezusa”, bo warto robić „hałas dla Jezusa”. Mszy św. przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył Biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Po Mszy świętej młodzież zawierzyła się Matce Bożej Licheńskiej i udała się na zewnątrz bazyliki, aby wziąć udział we wspólnej agapie na placu przy dzwonnicy. Każdy uczestnik pielgrzymki otrzymał także pamiątkowy różaniec.
Ks. Maciej Grabowski
Dzień Chłopaka w klasie 6 D
Dzień Chłopaka w Polsce obchodzimy co roku 30 września i jest to data stała. Jest to też święto cieszące się zdecydowanie popularnością. Wiele osób uważa, że data 30 września jest zupełnie przypadkowa. Niektórzy genezy tego święta próbują się doszukiwać w odległej Japonii, w której Dzień Chłopaka obchodzono od mniej więcej VI wieku n.e. W 1948 roku został on przekształcony na bardziej ogólne Święto Dzieci.
Jak co roku o swoich kolegach z klasy pamiętały dziewczynki, które przygotowały dla chłopców słodki poczęstunek oraz drobne upominki.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc przy organizacji imprezy klasowej.
Monika Broda
„Życie codzienne podczas Powstania Warszawskiego”
W ramach realizacji kampanii ogólnopolskiej Włącz historię – BohaterON uczniowie koła historyczno-regionalnego zrealizowali kolejny punkt projektu edukacyjnego. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak wyglądało funkcjonowanie powstańców pomijając perspektywę walk. Co jedli powstańcy, jak dbali o higienę, gdzie spali, jak wyglądały powstańcze śluby i wesela tego dowiedzieli się uczniowie z filmu edukacyjnego. Następnie odbyła się dyskusja na temat życia codziennego Powstańców Warszawskich. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytania: czy codzienność powstańców/ludzi żyjących w czasie wojny bardzo różni się od codzienności dzisiaj/w czasie pokoju? Co dla uczniów z dzisiejszej perspektywy wydaje się najtrudniejsze w porównaniu do życia ludzi w czasie powstania? Czego nowego się dowiedzieli o życiu codziennym Powstańców?
Monika Broda
Z kącika Małego anglisty - European Day of Languages :)
September 26th
Autorami prac plastycznych The Project: "European Day of Languages" są uczniowie klas
3 a, 3 b i 3 c.Ewelina Świder-Szurgot
Czysta woda w ramach projektu Ekoszkoła 2024
W dniu 26.09.2023 uczniowie klasy 6b wraz z opiekunem koła biologiczno-geograficznego Weroniką Antkiewicz-Kowalską dzięki uprzejmości Zarządu i pracowników Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Kole mogliśmy zwiedzić stację uzdatniania wody. W ramach tematu Czysta Woda realizowanego w ramach ogólnopolskiego programu Ekoszkoła 2024 uczniowie udali się zwiedzić i zapoznać się z procesami uzdatniania wody w naszym mieście. Panowie oprowadzili nas po całej stacji, opowiedzieli o pompach, filtrach i zbiornikach wody używanych na potrzeby naszego miasta. Wyjaśnili jak kontroluje się dawki chloru używane na stacji oraz poinstruowali o ważnych aspektach dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego dla pracowników i osób przebywających w tym miejscu. Zgodnie z obowiązującymi prawnie zasadami dotyczacymi bezpieczeństwa panującymi na terenie stacji niestety nie mogliśmy wykonać zdjęć z naszej wizyty w pomieszczeniach stacji. Musimy powiedzieć, że potężne filtry i hale robią ogromne wrażenie nawet gdy są oglądane z bezpiecznej strefy sanitarnej. Jeszcze raz dziękujemy za możliwość brania udziału w tak ciekawym wydarzeniu jak lekcja w terenie czyli wizyta w stacji uzdatniania wody.
Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim
Dzięki współpracy z PiMBP w Kole, 19 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność wziąć udział w spotkaniu z przesympatycznym pisarzem p. Łukaszem Wierzbickim.
Autor z niezwykłą pasją opowiedział o swoich książki, takie jak „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Machiną przez Chiny” oraz najnowszej „Co hrabia porabia”. Udowodnił, że wokół nas jest wiele ciekawych historii, wystarczy tylko tchnąć w nie życie i otrzepać z kurzu minionych lat. Uczestnicy spotkania przenieśli się wraz z niedźwiedziem Wojtkiem w czasy II wojny światowej i wspólnie z nim przemierzyli szlak bojowy Armii generała Andersa. Znaleźli się również na kontynencie afrykańskim z Kazimierzem Nowakiem. Autor przedstawił także niezwykłe życie Aleksandra Doby, który jako pierwszy człowiek w historii przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej – jego przygody opisuje książka „Ocean to pikuś”.
Spotkanie, wzbogacone o prezentację multimedialną, miało charakter interaktywny – młodych widzów atakowały wielkie ryby, ryczały słonie, huczał ocean, a na twarze spadały krople słonej wody (ze spryskiwacza;).
Uczniowie klasy 3 a byli zachwyceni osobą twórcy oraz niezwykle barwną i ciekawą formą prezentacji bohaterów jego książek.
Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkową zakładkę oraz autografy do zakupionych książek.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie Joanna Zakrzewicz i Anna Tomczyk.
1
Ekoszkoła2024 Sprzątanie świata
Od połowy września jest ten wyjątkowy czas sprzątania świata. Wszystkie szkoły i przedszkola angażują się w ten szczególny czas porządków na naszej planecie. Również klasy naszej szkoły na różnych zajęciach brały udział w tej akcji. Dzielna grupa z klasy 6b na zajęciach koła biologicznego geograficznego również realizująca zadania Ogólnopolskiego projektu Ekoszkoła 2024 udała się posprzątać mały kawałek naszej wspólnej przestrzeni. W projekcie jeszcze wiele fajnych akcji przed nami. Zapraszamy do współpracy wszystkie klasy I ich wychowawców. Koordynator szkolny Weronika Antkiewicz-Kowalska
Sprzątanie Świata
W piątek 15 września odbyła się kolejna edycja akcji Sprzątanie Świata.
Uczniowie z klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 1 brali udział w grze terenowej W Koło- odpadów.
W parku 600- lecia rozmieszczono 5 punktów- przystanków, których uczniowie zdobywali punkty odpowiadając na pytania związane z segregacją odpadów. Chwalili się swoją wiedzą i umiejętnościami.
W podsumowaniu wyników wśród wszystkich szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła grupa
Eko- Diabły z SP1. Brawo !!!
6
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI W KLASIE III B
To niecodzienne święto wypada 15 września. Uczniowie klasy III b postanowili wziąć udział w jego obchodach. Jest to święto niezwykłe, ponieważ umacnia wiarę we własne siły i uczy pokonywania trudności, jest także świętem kreatywności. Uczniowie na początku zajęć obejrzeli krótki film o dziewczynce Vashti, jest ona bohaterką książki Petera Reynoldsa pt. "Kropka". Następnie wszyscy próbowali określić swój talent . Cała klasa była zaangażowana także w "kropkowe zagadki", np. odnaleźć ukryte w klasie kropki. Każdy mógł wyrazić swój talent plastyczny i namalować własną wersję kropki. Dzieci malowały pracę plastyczną z kropek za pomocą okrągłych stempli. To był fantastyczny dzień 😃 Dzięki historii Vashti klasa III b wie, że każdy z nas ma ukryty talent i nigdy nie należy się poddawać.
41
,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w ramach akcji Narodowego Czytania
Podczas tegorocznej, dwunastej odsłony Narodowego Czytania spotkaliśmy się, by wspólnie czytać “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej przy Szkole Podstawowej nr1 w Kole .Organizatorem była jak co roku , Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole .
Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.W liście Prezydent RP Andrzej Duda napisał:
,,Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – dodał Prezydent”
Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Ewy Stasiak i pani Magdaleny Rybkowskiej świetnie poradzili sobie z czytaniem utworu Elizy Orzeszkowej. Byli to uczniowe: Robert Obłoza, Maja Węcławek, Maria Sołohub, Krzysztof Tomczyk ( 7e) oraz Julia Świątek, Kornelia Panek, Julita Kordyl, Kamil Kowalewski (7d).
Dziękujemy uczniom za reprezentowanie naszej szkoły w Narodowym Czytaniu 2023r.
13
Ogólnopolski projekt Ekoszkoła 2024
Od września 2023 Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim projekcie Ekoszkołą 2024. Przed nami do zrealizowania 10 obszarów tematycznych, aby uzyskać tytuł promotora ekologii. Nasi uczniowie już niejednokrotnie pokazali, że mają wielkie serca zarówno dla ludzi jak i dla środowiska.
Tym razem będą się zmagać z działaniami o tematyce:
1) Czysta i dostępna woda
2) Zdrowe i czyste powietrze
3) Przeciwdziałanie zmianom klimatu
4) Odnawialne źródła energii
5) Ekologiczny transport i podróże
6) Zielona przestrzeń wokół
7) Ochrona bioróżnorodności
8) Zdrowa i ekologiczna żywność
9) Odpowiedzialna konsumpcja
10) Gospodarowanie odpadami
Jesteśmy gotowi do działania, zachęcamy do śledzenia informacji o postępach w projekcie.
Weronika Antkiewicz-Kowalska koordynator szkolny projektu.
"Iskra nadziei"
W ramach realizacji ogólnopolskiej kampanii BohaterON-włącz historię uczniowie Koła historyczno -regionalnego z kl. 6 D uczestniczyli w zajęciach, podczas których wysłuchali opowiadania Magdaleny Górskiej „Iskra nadziei”. Bohaterką opowiadania jest 11-letnia Janka mieszkająca w Warszawie przy ulicy Złotej w czasach II wojny światowej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, uczniowie dowiedzieli się, co wydarzyło się 79 lat temu.
Jak wygląda 1 sierpnia 1944 oczami rówieśniczki? Co się szykuje w Warszawie? Czy Iskra, niebieski szmaciany konik uszyty przez babcię Zosię, daje otuchę w czasach niepokoju? Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, jakim koszmarem jest wojna z perspektywy dziecka, które traci przez nią dzieciństwo i poczucie bezpieczeństwa, odkryją także siłę przyjaźni, marzeń i nadziei w życiu człowieka.
Monika Broda
Szkoły pełne talentów
Nasza szkoła bierze udział w akcji „Szkoły pełne talentów” Lidl. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w akcji. Talenciaki przekazujemy do Pani Marty Drętkiewicz.
Projekt BohaterON w Twojej Szkole 2023/2024
1 września 2023 r. rozpoczęła się rekrutacja do projektu BohaterON w Twojej Szkole 2023/2024, którego celem jest promowanie historii Polski XX wieku oraz upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego. Udział w akcji jest bezpłatny. Koordynatorem projektu jest nauczyciel historii p. Monika Broda. Projekt ten realizowany jest w naszej szkole już od kilku edycji. Uczniowie w ramach projektu będą uczestniczyli w lekcjach dotyczących Powstania Warszawskiego. Uczniowie mogą dokonywać wpisów na portalu www.wpis.dumnizpowstancow.pl – nowym, wirtualny miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim.
Projekt ten objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji I Nauki.
Monika Broda
WAŻNA INFORMACJA
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
HARMONOGRAM WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
Archiwum Aktualności