Aktualności
PANI WIOSNA
Światowy Dzień Ziemi
„Kolor jest ważny – segregacja śmieci”, 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi w tym dniu uczniowie z kl. I a wzięli udział w zajęciach kształtujących postawę proekologiczną. Dzieci zapoznały się jakie kolory pojemników używamy do segregacji odpadów (makulatura, szkło, plastik, metal ) , aby nasza planeta Ziemia była czysta.
2
II miejsce w powiatowym etapie turnieju „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” !
Dnia 21 kwietnia 2023 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Kole odbył się powiatowy etap XLV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Organizatorami turnieju byli Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP powiatu kolskiego, Komenda Powiatowa PSP w Kole oraz Starostwo Powiatowe w Kole.
Turniej odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: I grupa wiekowa - szkoły podstawowe klasy 1-4, II grupa wiekowa - szkoły podstawowe klasy V-VIII i III grupa wiekowa - szkoły ponadpodstawowe. Szkołę Podstawową nr 1w Kole reprezentowali uczniowie, którzy wcześniej zajęli I miejsca w etapie miejskim konkursu. Byli to Seweryn Malicki (klasy 1-4) i Kornelia Zając (klasy V-VIII). Seweryn, po raz kolejny, stanął na podium. Tym razem zajął II miejsce i awansował do wojewódzkiego etapu turnieju, który odbędzie się w Poznaniu.
4
„Czy znasz Ewangelię według św. Łukasza?"
24 kwietnia br. w Zespole Szkolno-Przedszkolny nr 1 we Włocławku, w ramach Tygodnia Biblijnego odbył się finał Diecezjalnego Konkursu Biblijnego „Czy znasz Ewangelię według św. Łukasza?". Uczniowie z 33 Szkół Podstawowych diecezji włocławskiej zmierzyli się z testem znajomości treści Ewangelii według św. Łukasza. Szkołę Podstawową nr 1 w Kole, w kategorii klas VII-VIII reprezentowała Natalia Marciniak z klasy VIIIa. Natalia na etapie szkolnym konkursu rozwiązała test na 90% możliwych do zdobycia punktów, dzięki czemu zagwarantowała sobie udział w etapie diecezjalnym.
Wiosenne Wielkopolskie Rozgrywki Pływackie 8-10 latków 2023 w Poznaniu
Miło nam poinformować iż Franciszek Schyller uczeń klasy 2 c odnosi kolejne sukcesy w pływaniu. Z wiosennych zawodów na Malcie Franek wrócił z czterema medalami:
- 3 miejsce w stylu grzbietowym na 50m,
- 2 miejsce w stylu motylkowym na 50m,
- 1 miejsce styl klasyczny na 50 m
- 1 miejsce na 100m stylem zmiennym.
Gratulujemy i życzymy rozwijania pasji i kolejnych wygranych.
80-rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 1943 roku Żydzi w getcie warszawskim podjęli walkę z zbrojną z Niemcami. Tę trudną historię zobrazowała słowem i prezentacją multimedialną uczniom klasy 5 D Pani Anna Pietruszka z PiMBP w Kole na zaproszenie p. Moniki Brody. Getto warszawskie było zamkniętą i otoczoną murem dzielnicą położoną w północno-zachodniej części centralnej Warszawy, w której uwięziono Żydów warszawskich oraz przesiedlonych z gett w innych miejscowościach. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez Niemców planu zagłady europejskich Żydów. Powstanie nie miało szans na zwycięstwo. Celem powstańców była godna śmierć w walce.
Uczniowie podczas warsztatów wykonywali kartki z symbolicznym żonkilem, który jest symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.
Dziękujemy Pani Annie Pietruszce za ciekawą lekcję historii.
Monika Broda
Moja wojenna siostra – lekcja online z Muzeum POLIN
Z okazji 80-rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim uczniowie klasy 6 E uczestniczyli na żywo w lekcji online nadawanej z Muzeum POLIN w Warszawie. Lekcja została zorganizowana z inicjatywy nauczyciela historii p. Moniki Brody.
Lekcja oparta była na opowieści Florka – polskiego chłopca, który został obarczony wielkim sekretem. Jest nią Ewa, pięcioletnia Żydówka, którą jego rodzina ukrywa w swoim domu. Zachowanie sekretu oznaczało ocalenie dla żydowskiej dziewczynki. Odkrywając wojenną opowieść napisaną z perspektywy dziesięciolatka, uczniowie zostali wprowadzeni w łagodny i w łagodny i dostosowany do wieku sposób w historię II wojny światowej.Monika Broda
Żonkile. Opowieść o powstaniu w getcie – lekcja online z Muzeum POLIN
20 kwietnia uczniowie klasy 7 a i b uczestniczyli w lekcji online na żywo z Muzeum POLIN w Warszawie. Zajęcia zostały zorganizowane przez nauczycielkę historii -p. Monikę Brodę.
W kwietniu 1943 roku w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie. Młodzi Żydzi i Żydówki stanęli do walki z o wiele silniejszym od nich przeciwnikiem.
Na muzealnych warsztatach online uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało życie warszawskich Żydów przed II wojną światową, jak zmieniła je okupacja i co spowodowało wybuch powstania. Obejrzeli fragmenty filmów i relacji, a także rozmawiali o niełatwej historii i pamięci o niej.
Monika Broda
Koszykarze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole wśród 4 najlepszych drużyn Wielkopolski!!!
- 13
Po raz pierwszy w historii szkoły naszym uczniom udało się zająć tak wysokie miejsce w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, czyli najpopularniejszych w kraju zawodach sportowych o zasięgu ogólnopolskim. Droga do tego sukcesu nie była łatwa i składała się z wielu etapów. Pierwszym było zdobycie Mistrzostwa Miasta Koła i awans do etapu powiatowego. Etap powiatowy nasi koszykarze wygrali bez problemów. Wygrali ze wszystkimi drużynami i to ze znaczną przewagą punktów. Awansowali do mistrzostw rejonu konińskiego, w których udział brało 6 drużyn. Turniej nie był łatwy, ale nasi zawodnicy nie przegrali żadnego meczu i awansowali do półfinałów województwa wielkopolskiego. W półfinałach brało udział 8 drużyn. Zostały one podzielone na 2 grupy, po 4 zespoły. Jedna grupa grała w Poznaniu, druga w Ostrowie Wielkopolskim. Po losowaniu zespołów nasi uczniowie trafili do Ostrowa Wlkp.. I ten turniej wypadł koszykarzom z SP1 bardzo dobrze. Przegrali oni jedynie z gospodarzem zawodów, czyli ze szkołą z Ostrowa. Szkoła ta ma klasy sportowe o profilu koszykarskim i systematycznie gra w lidze koszykarskiej. Nasza drużyna, zajmując drugie miejsce w turnieju, awansowała do czterech najlepszych drużyn Wielkopolski! Dwóch przedstawicieli kolskiego zespołu, Adam Frątczak i Szymon Nowicki, zakwalifikowało się do piątki najlepszych zawodników turnieju i otrzymało indywidualne puchary.
Skład drużyny: Adam Frątczak (kapitan), Szymon Nowicki, Maksymilian Żurawik, Jakub Krawczyk, Jakub Klepczarek, Maciej Górniak , Adam Ostrowski, Cezary Marciniak i Marcel Lasota.
Opiekun drużyny: M.Kaźmierczak.
Pewna wygrana Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole w turnieju streetball!
- 10
18 kwietnia 2023r., na Stadionie Miejskim w Kole, odbyła się runda eliminacyjna turnieju streetball rozgrywanego w ramach Wielkopolskiego Turnieju Orlika. Streetball, to odmiana koszykówki. Drużyna składa się z 4 zawodników - 3 bierze udział w grze, a jeden jest rezerwowym. Zawody odbywają się na boiskach typu „orlik”.
Do rundy eliminacyjnej zgłoszonych było 8 zespołów: SP Dąbie, SP Golina, SP Ślesin, SP Przyjma, SP1 Koło, SP Golina SP Brzeźno, SP Krzymów i SP Osiecza. Zespoły zostały podzielone na 2 grupy. Z każdej grupy, do rozgrywek finałowych, awansowały po 2 zespoły. Drużyna SP1 pewnie wygrała wszystkie mecze w grupie i awansowała do rozgrywek o miejsca pucharowe. W finale rywalizowała z SP Ślesin. Mecz zakończył się dla naszych streetballistów wygraną 10-6. Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole awansowała do drugiego etapu turnieju – finałów strefowych.
Skład drużyny: Adam Frątczak (kapitan), Maksymilian Żurawik, Jakub Krawczyk, Szymon Nowicki.
Opiekun drużyny: M.Kaźmierczak.
80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim - #ŁączyNasPamięć.
- 17
W dniu 18.04.2023r. na zaproszenie p. Ewy Stasiak do klasy 6e przybyła p. Anna Pietruszka z Miejskiej
Biblioteki Publicznej w Kole. Przybliżyła ona uczniom wybuch powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a jednocześnie pierwszego miejskiego powstania na terenach Europy okupowanej przez nazistowskie Niemcy.
W interesujący sposób opowiedziała o książkach, komiksach w których pojawia się temat getta warszawskiego. Przedstawiona prezentacja ukazała życie codzienne, głód ludzi oraz postać Marka Edelmana i działania Żydowskiej Organizacji Bojowej. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali samodzielnie Żonkile, które są symbolem zbiorowej pamięci.
Dziękujemy p.Ani za wspaniałą lekcję historii.
III miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie na prezentację multimedialną „Chrzest Polski”
Miło nam poinformować, że uczennica Marianna Klimas z klasy 7 B zdobyła III miejsce w konkursie na prezentację multimedialną „Chrzest Polski” i nagrodę w kwocie 300 zł.
Celem konkursu było:
Promocja Święta Chrztu Polski
Wspieranie postaw patriotycznych
Rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną
Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!Monika Broda
ZBIÓRKA KARMY DLA BEZDOMNYCH KOTÓW
Uczniowie klasy 8a reprezentowali szkołę w konkursie „Tajemnice Jasnej Góry” - etap diecezjalny
W dniu 17 kwietnia br. w auli ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku odbył finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej. W tym roku, ze względu na przygotowania do peregrynacji kopii ikony jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej, konkurs otrzymał honorowy patronat bp. Krzysztofa Wętkowskiego i nosił tytuł „Tajemnice Jasnej Góry”. Siódmo- i ósmoklasiści z 37 szkół podstawowych diecezji włocławskiej zmierzyło się z testem złożonym z 40 pytań, wykazując się wiadomościami na temat bogatej historii Cudownego Obrazu i paulińskiego klasztoru. Naszą Szkołę Podstawową nr 1 w Kole reprezentowali uczniowie klasy 8a - Kajetan Gorzkowski i Mateusz Majda wraz z katechetą ks. Maciejem Grabowskim. Uczniowie ci, zdobyli najwyższą ilość punktów rozwiązując test na etapie szkolnym.
"Akcja Bezpieczeństwo" Kampanii Kolejowej ABC II realizowany przez Urząd Transportu Kolejowego
- 2
Uczniowie kl. I a wzięli udział w ogólnopolskim konkursie "Akcja Bezpieczeństwo" Kampanii Kolejowej ABC II realizowany przez Urząd Transportu Kolejowego z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowana do dzieci.
Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych, dworcach, peronach i w pociągach oraz promowanie wzorców odpowiedzialnego zachowania się w pobliżu torów. Kampania Kolejowe ABC II to źródło wiedzy na temat sposobów właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia.
Najlepsi w turnieju „Młodzież zapobiega pożarom”
- 7
W dniu 4 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Kole odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Eliminacje odbyły się w dwóch grupach wiekowych. Pierwsza grupa, to uczniowie klas I-IV. Druga grupa, to uczniowie klas V-VIII. Najlepszymi ze szkoły okazali się Seweryn Malicki (klasy I-IV) i Kornelia Zając (klasy V-VIII) i to oni reprezentowali SP1 w miejskim etapie konkursu.
W miejskim etapie brały udział wszystkie szkoły podstawowe i średnie z Koła. Szkoły średnie startowały w oddzielnej kategorii. Nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni. Zarówno w pierwszej jak i drugiej grupie wiekowej szkół podstawowych zajęli I miejsca i awansowali do powiatowego etapu konkursu.
Opiekunem uczniów był M.Kaźmierczak.
Mateusz Fraszczyk laureatem II miejsca XVII edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego "BÓBR"
Z przyjemnością informujemy, iż Mateusz Fraszczyk, uczeń klasy 3 a Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole, został tegorocznym laureatem II miejsca XVII edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego "BÓBR".
Głównym celem konkursu był rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz komputacyjnego, a także popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
XVII edycja Konkursu Informatycznego "BÓBR" w roku szkolnym 2022/2023 objęta została Patronatem Honorowym Ministra Edukacji i Nauki, a także Programem Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029: GOV.pl Cyfryzacja, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Mistrzostwa w Algorytmice i Programowaniu, Fundacja Rozwoju Informatyki.
Koordynatorem konkursu była pani Ewelina Świder-Szurgot - nauczyciel j. angielskiego. Współorganizatorem konkursu była pani Marta Drętkiewicz - wychowawca klasy 3 a.
Serdecznie gratulujemy Mateuszowi i życzmy dalszych sukcesów!!!
Autor: Ewelina Świder-Szurgot
KONKURS RECYTATORSKI – NIEKTÓRZY LUBIĄ POEZJĘ
- 12
W dniu 04.04.2023r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej pt: ,, Niektórzy lubią poezję”.
Celem konkursu było upamiętnienie i przybliżenie twórczości Wisławy Szymborskiej, upowszechnienie wśród młodzieży poezji i kultury żywego słowa oraz umożliwienie uczniom autoprezentacji.
W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas VI- VII. Osoby wyróżnione do dalszego etapu, które będą reprezentowały naszą szkołę 20.04.2023r. w Bibliotece Miejskiej w Kole to:
Pola Lisowska kl.6b z wierszem ,, Miłość od pierwszego wejrzenia”
Kornelia Panek kl.6d z wierszem ,, Kot w pustym mieszkaniu”
Gratulujemy i trzymamy kciuki na dalszym etapie!
Dziękujemy wszystkim uczniom za przygotowanie pięknej recytacji wierszy Wisławy Szymborskiej :)
Ewa Stasiak
Szanowni Rodzice uczniów przyszłych klas pierwszych!
Abstrakcja w twórczości plastycznej uczniów klasy 3a
- 15
Jednym z ulubionych zajęć uczniów klasy 3 a są zajęcia plastyczne. Podczas ostatnich zajęć uczniowie poznali pojęcie abstrakcjonizmu. Dowiedzieli się czym jest sztuka abstrakcyjna, kiedy się pojawiła i co ją wyróżnia. Poznali rodzaje sztuki abstrakcyjnej i ich przedstawicieli. Trzeba przyznać, że uczniowie świetnie sprawdzili się w roli młodych twórców abstrakcji opierając swoją twórczość na pracach znanych artystów lub przelewając na papier swoją własną, indywidualną wizję artystyczną.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności