Strona główna
Aktualności
Nagrody i wyróżnienia w XVII Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Jesteśmy dumni z Polski” pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty
8Chętni uczniowie z naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela historii p. Moniki Brody po raz drugi wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Jesteśmy dumni z Polski”. Celem konkursu było:
- Utrwalanie i przechowywanie w pamięci chlubnych dziejów historii i kultury Polski,
w związku z ważnymi roczn
- Utrwalanie i przechowywanie w pamięci chlubnych dziejów historii i kultury Polski,
Wigilia w klasie II c
Tradycyjnie Wigilię klasowa poprzedziło kolędowanie tym razem na zaproszenie Pani Moniki Jancy Borowiak pod Pani Agnieszki Borysiewicz i wychowawcy udaliśmy się do Szkoły Muzycznej. W pięknej scenerii auli przy akompaniamencie fortepianu śpiewaliśmy kolędy. Atrakcją był występ Lenki Borowiak grą na flecie "Dzisiaj w Betlejem" oraz Aleksandra Adamczyka który zagrał na fortepianie "Bóg się rodzi" oraz na ukulele "Wśród nocnej ciszy" i "Pada śnieg". Uczniowie zaprezentowali umiejętności wokalne a grającym gratulujemy talentu i pracy.
Jasełka w wykonaniu uczniów klasy II B
29By wprowadzić uczniów naszej szkoły oraz rodziców w klimat Świąt Bożego Narodzenia klasa II b wraz z wychowawcą klasy p. Darią Kaczorkiewicz oraz p. Anetą Łączkowsķą, przygotowała Jasełka. W ten wyjątkowy dzień uczniowie śpiewali kolędy i pastorałki , w pięknych strojach przedstawili Jasełka oraz wykonali na zakończenie taniec. To był wyjątkowy i magiczny dzień
Lekcja i warsztaty biblioteczne „Boże Narodzenie w Betlejem”
10Uczniowie klasy 5 D wraz z wychowawcą Moniką Brodą i p. Maciejem Kaźmierczakiem uczestniczyli w lekcji połączonej z warsztatami „Boże Narodzenie w Betlejem”. Zajęcia odbywały się w Bibliotece Pedagogicznej w Kole. Uczniowie dowiedzieli się co oznacza nazwa Betlejem: w języku hebrajskim oznacza „Dom Chleba – Betlehem, a w języku arabskim „Dom Mięsa”. Święta Bożego Narodzenia w Betlejem rozpoczynają się na początku grudnia od zapalenia lampki na 25 metrowej choince przed Bazyliką. W domach również pojawiają się świąteczną drzewka, ozdabiane lampami i bombkami. Pod choinką stawiane są groty bożonarodzeniowe, figurki Świętej Rodziny, Trzech Króli i pastuszków, które stanowią najważniejszy element wystroju świątecznego.
„Okupacyjne Święta - Boże Narodzenie podczas II wojny światowej” – wykład online
Uczniowie klasy 6 A uczestniczyli w wykładzie przeprowadzonym online, który poprowadziła Julia Kalinowska z IPN oddział Poznań. Lekcja została zorganizowana przez nauczycielkę historii p. Monikę Brodę. Podczas godzinnego wykładu uczniom została przedstawiona poruszająca historia czasu wojny i realia życia w okupowanej Polsce. Mimo wielu przeciwności, dla wielu Święta Bożego Narodzenia pozostały czasem nadziei, czego dowodzą liczne wspomnienia.
Klasa 2c powitała zimę wesołą zabawą na śniegu
Ponieważ w naszym klimacie prawdziwa zima ze śniegiem nie trwa długo warto więc korzystać z chwili i jak tylko możliwe dotlenić się oraz hartować organizm przebywając na śniegu.
Projekt ekologiczny Eko Świat
W październiku i listopadzie 2022 roku uczniowie z klasy 3c wzięli udział w projekcie EKO ŚWIAT, dofinansowanym ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu - realizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Kole. Głównym celem spotkań była edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci na temat powietrza, wody, drzew, segregowania odpadów.
Akcja charytatywna DZIECI DZIECIOM
Już po raz drugi uczniowie klasy 3 c wraz z wychowawczynią p. Olgą Goszczyk przeprowadzili na terenie naszej szkoły akcję charytatywną na rzecz dzieci z Domów Dziecka, której organizatorami są : Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Św. Mikołaja w Kole oraz Stowarzyszenie Progressum. W tym roku wspieramy dzieci z Domu Małego Dziecka oraz Domu Dziecka SCHRONIENIE ZBOCZE w Łodzi.
Świąteczne Pierniczki ...
17Elfy, choineczki, aniołeczki.... Tym razem uczniowie klasy 3 a postawili na piękne, kolorowe pierniczki.
Warsztaty mydlarskie
70Uczniowie klasy 2a, 2b, 2c, 3a, 3c wraz z wychowawczyniami wzięli udział w wyjątkowych, ciekawych, pełnych pasji warsztatach mydlarskich, które poprowadziła dla nich EKOkultura zmysłów. Celem wspólnego spotkania było własnoręczne wykonanie kostki mydlarskiej przy użyciu bezpiecznych, przyjaznych skórze i środowisku produktów. Dzieci miały do wyboru kilkanaście wzorów mydełek, wspaniałe owocowe i kwiatowe zapachy, niesamowite ozdoby glicerynowe, które zatapiały w swoim mydełku. Własnoręcznie wykonane mydełka na koniec warsztatów został zapakowane w woreczek z etykietą. Każdy z uczestników otrzymał dyplom za aktywny i twórczy udział podczas wspólnego eksperymentowania oraz zgłębiania tajemnic świata mydła i higieny. Zajęcia praktyczne poprzedził ciekawy występ merytoryczny dotyczący bakterii i wirusów oraz eksperyment, ukazujący jak ważna jest higiena. Podczas zajęć dzieci nauczyły się
„Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?” – lekcja IPN
Uczniowie klasy 5 D uczestniczyli w warsztatach na temat „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? Warsztaty na zaproszenie p. Moniki Brody poprowadziła Pani Julia Kilanowska z Instytutu Pamięci Narodowej oddział Poznań. Lekcja opierała się na obejrzeniu filmu edukacyjnego „Sambo”. Bohaterem i narratorem jest Sambo – pies Eugeniusza Bodo. Razem z nim uczniowie wybrali się w podróż po międzywojennej Polsce i poznali największe osiągnięcia II Rzeczypospolitej.
Warsztaty „Wywiadowcza łamigłówka” - Enigma
Uczniowie z klas 6 B, 8 a i d uczestniczyli w warsztatach zajmujących się dziejami maszyny szyfrującej Enigma. Zajęcia poprowadziła zaproszona przez nauczycielkę historii p.Monikę Brodę, Pani Julia Kilanowska z IPN oddział Poznań. W części wykładowej uczniowie zostali zapoznani z historią rozpracowania niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA. Enigma (z gr. αινιγμα „zagadka”) – niemiecka przenośna elektromechaniczna maszyna szyfrująca. Po raz pierwszy szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy udało się rozszyfrować polskim kryptologom w grudniu 1932 roku w Pałacu Saskim w Warszawie. Zostały zaprezentowane biografie wybitnych polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.
Albumy zielnikowe klasy 3 a
32W listopadzie uczniowie klasy 3 a wykonali piękne albumy zielnikowe. Samodzielne zebranie roślin i zrobienie zielnika było dla uczniów ciekawym sposobem aktywnego zdobywania wiedzy przyrodniczej. Wykonanie zielnika miało na celu nabycie umiejętności rozpoznawania rodzajów i gatunków roślin. Zielniki wykonane przez uczniów zostały wyeksponowane w klasie i posłużą dzieciom podczas zajęć z edukacji przyrodniczej.
Wręczenie nagród i wyróżnień Laureatom szkolnego konkursu Disney "Magia emocji"
W poniedziałek 12 grudnia br., w związku z rozstrzygnięciem szkolnego konkursu Disney z języka angielskiego "Magia emocji" Pearson English, w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień Laureatom konkursu połączone z wernisażem. Wydarzenie poprowadziła pani Ewelina Świder-Szurgot, nauczycielka języka angielskiego oraz organizatorka konkursu.
Z kącika Małego anglisty - "Merry Christmas"
4Autorami angielskich kartek świątecznych "Merry Christmas" są uczniowie klas 1 B oraz 2 A.
Ewelina Świder-Szurgot
I miejsce i Puchar Burmistrza Miasta Koła w XV Konkursie Wiedzy Historycznej o mieście Kole
9 grudnia w SP nr 5 odbył się XV Konkurs Wiedzy Historycznej o Mieście Kole. Konkurs organizowany przez MTC w Kole oraz Urząd Miejski w Kole. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z zagadnieniami dotyczącymi dziejów Koła oraz zabytków. Naszą szkołę reprezentowali uczennice klasy 7 B: Marianna Klimas, Nadia Gadomska, Nikola Wojtysiak.
Stypendiada wczesnoszkolna
Od 12 grudnia 2022 uczniowie klas I-III biorą udział w ogólnopolskim konkursie stypendiady wczesnoszkolnej. Zmagania toczą się w czterech kategoriach konkursowych.W Konkursie plastycznym Plastuś uczniowie zaprezentowali prace w kategorii pocztówka z ulubioną postacią z bajki, laurka dla babci, krawat dla dziadka, magnes na lodówkę. Wyniki zmagań poznamy w lutym. A już dziś możemy podziwiać piękne prace konkursowe.Pozostałe zmagania w kategorii konkurs czytelniczy Abecadło, konkurs ortograficzny Ortografek oraz konkurs matematyczny Plusik odbywały się w grupach konkursowych. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za wysokie wyniki naszych najmłodszych uczniów. Weronika Antkiewicz-Kowalska koordynator szkolny konkursu.
WYCIECZKA DO POZNANIA
Uczniowie klas VIa i VIe wraz z opiekunami : Anną Grudzińską, Ewą Stasiak, Anną Tomczyk odwiedzili Poznań. W programie znalazła się Palmiarnia. Odbyliśmy tam niezapomnianą podróż po odległych kontynentach, wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych. Widzieliśmy między innymi bananowce, kaktusy czy też palmy kokosowe.
Nagrody w konkursie recytatorskim - poezja Marii Konopnickiej
Mikołajki były świetna okazja do rozdania nagród dla uczestników konkursów i tak Aleksander Adamczyk i Jan Sołtysiak otrzymali nagrody w konkursie recytatorskim - poezja Marii Konopnickiej, a Janek S. dodatkowo w konkursie plastycznym "Krasnoludki są na świecie". Uroczystość odbyła się w czytelni biblioteki szkolnej poprzedzona występem uczniów klas 6 oraz wesołą zabawa "My jesteśmy krasnoludki". Gratulacje dla wszystkich nagrodzonych również gratulujemy i dziękujemy aktorom oraz paniom Annie Tomczyk i Ewie Stasiak za przygotowanie uroczystości.
Godziny dzwonków
Piątek 11.07.2025Kalendarz
- brak danych
Nasze media społecznościowe
Galeria zdjęć
- brak danych