Strona główna
Aktualności
#SZKOŁA PAMIĘTA 2023
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
XVI KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ O MIEŚCIE KOLE
Postać Czesława Freudenreicha była tematyką tegorocznego Konkursu Wiedzy Historycznej o Mieście Kole dla uczniów kolskich szkół podstawowych, zorganizowany już po raz 16 przez Muzeum Technik Ceramicznych oraz Urząd Miejski w Kole. Naszą szkołę reprezentowali w etapie miejskim uczniowie wyłonieni podczas etapu szkolnego: Marianna Klimas z kl. 8 B, Michał Gajda i Paweł Kaźmierczak z klasy 6 D. Uczniów do Konkursu przygotowała nauczycielka historii p. Monika Broda. II miejsce indywidualnie zajęła Marianna Klimas, natomiast I miejsce grupowo zajęła nasza szkoła i tym samym zdobyła Puchar Burmistrza Miasta Koła. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.
Lekcja biblioteczna – „Boże Narodzenie- zwyczaje i tradycje świąt Bożego Narodzenia”
12 grudnia w klasie 6 D odbyła się lekcja dotycząca Świąt Bożego Narodzenia, którą poprowadziła p. Anna Pietruszka z PiMBP w Kole. Spotkanie dotyczyło zwyczajów i tradycji, związanych ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Zapoznały się przy tym z książkami o tematyce świątecznej, dostępnymi w bibliotece. Zajęcia prowadzone były w formie prezentacji multimedialnej. Uczniowie dowiedzieli się o tradycjach i wierzeniach wigilijno-bożonarodzeniowych. Usłyszeli jakie zwyczaje obowiązywały w czasie Adwentu, w jaki sposób
strojono domy, o przesądach związanych z dniem Wigilii, nakryciem
świątecznego stołu oraz potrawach, które zgodnie z tradycją powinny się na nim
znaleźć.
Zoo azylem dla ludzi – niezwykła historia rodziny Żabińskich
Uczniowie klasy 8 B dzięki Pani dr Izabelli Kopczyńskiej z IPN oddział Poznań poznali historię ratowania ludzkiego życia. Jan Żabiński - dyrektor warszawskiego zoo - i jego żona Antonina Żabińska w czasie wojny zaangażowali się w konspirację. W opustoszałych klatkach i pawilonach, a także w willi, ukrywali ludzi, broń i amunicję. Schronienie w Warszawskim Zoo otrzymali pisarka Rachela Auerbach, rzeźbiarka Magdalena Gross, bokser Samuel Koenigswein. Małżeństwo Żabińskich ocaliło około 300 Żydów. Za okazaną pomoc Jan Żabiński i jego żona Antonina zostali w 1965 r. uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Z kącika Małego anglisty - Project "My things" poster
Autorami prac plastycznych Project: "My things" poster są uczniowie klasy 1a.
Ewelina Świder-Szurgot
Geografia w klasie 5d
Dziś kolejna grupą uczniów z klasy 5d zabrała swoją klasę w podróż po Polsce. Tym razem podróżnicy odkrywali przed rówieśnikami tajemnice Wybrzeża Słowińskiego a także piękno Słowińskiego Parku Narodowego. Przyjemnie uczestniczyć w zajęciach gdy klasa jest tak zaangażowana w temat.
Autor Weronika Antkiewicz-Kowalska
Stypendiada wczesnoszkolna tuż tuż
Już w przyszłym tygodniu zapraszam wszystkich zgłoszonych uczestników ogólnopolskiego konkursu stypendiady wczesnoszkolnej w kategorii Plastuś do oddania swoich prac konkursowych, ponadto przypominam, że w poniedziałek 11.12.2023 o godzinie 10.45 odbędzie się Plusik konkurs matematyczny w sali 313 następnie o godzinie 15.05 odbędzie się konkurs czytelniczy Abecadło również w sali 313.
WARSZTATY CERAMICZNE – KLASA Ib
W dniu 01.12 2023 r. uczniowie klasy Ib pod opieką wychowawczyni p. Olgi Goszczyk wzięli udział w warsztatach lepienia z gliny, które odbyły się w Pracowni Ceramicznej Miejskiego Domu Kultury w Kole. Prowadzący zajęcia Pan Arkadiusz Gołębowski zapoznał uczestników z różnymi technikami tworzenia z gliny: wygniatanie z bryły, lepienie z wałeczków. Tematem przewodnim spotkania był skrzat - nawiązujący do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Po zakończeniu pracy z gliną uczniowie zostali oprowadzeni przez Pana Arkadiusza po innych pomieszczeniach, w których odbywają się warsztaty ceramiczne. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda piec do wypalania ceramiki, a także z zachwytem oglądały i podziwiały prace innych uczestników. Składamy podziękowania Panu Arkadiuszowi Gołębowskiemu - za bardzo atrakcyjny sposób przekazania wiedzy. To były zajęcia, które przyniosły dużo radości i satysfak
Wieczorek filmowy w klasie 6 D
We wtorek 28 listopada odbył się wieczorek filmowy w klasie 6 D pod opieką wychowawcy Moniki Brody. Spotkanie było okazją do wprowadzenia w atmosferę powoli zbliżających się świąt, gdyż uczniowie oglądali film „Niezapomniane święta”. Wieczorek filmowy to doskonały sposób na integrację zespołu klasowego i spędzenie wspólnego czasu w gronie kolegów i koleżanek. Nasi kinomani dobrze się bawili w swoim towarzystwie, był to czas rozmów, żartów i dobrej zabawy. Nie zabrało również pysznego jedzenia. Spotkanie filmowe odniosło sukces i już uczniowie czekają z niecierpliwością na kolejny wspólny wieczór.
Monika Broda
Z kącika Małego anglisty - Project "My things" poster
Autorami prac plastycznych Project: "My things" poster są uczniowie klasy 1 b.
Ewelina Świder-Szurgot
Virtual Reality „MS Piłsudski –ukryta historia”
Uczniowie klasy VIb obejrzeli film w technologii Virtual Reality „MS Piłsudski –ukryta historia”. Seans odbył się w budynku Starostwa Powiatowego w Kole, stworzony był przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa”. Dzięki goglom VR i słuchawkom, uczniowie mogli całkowicie się przenieść do wirtualnego świata sprzed lat, które rozgrywały się wokół nich.
Kwaśne deszcze
W ramach zajęć pozalekcyjnych koła biologiczno-geograficznego uczniowie klasy 6b sprawdzali wpływ kwaśnych deszczy na organizmy żywe. Po projekcji filmu w tematyce zajęć przystąpiliśmy do doświadczenia badania wpływu kwaśnych tlenków na materiał biologiczny. Na koniec sprawdziliśmy jak odczyn pH mają przygotowane substancje za pomocą papierków wskaźnikowych. Odczyn kwaśnych opadów bardzo wyraźnie pokazał całą gamę czerwonych i różowo fioletowych barw. To były bardzo pracochłonne zajęcia.
Lapbokowa nauka w klasie 5
Uczniowie klasy 5 w dniu dzisiejszych na lekcji geografii omawiali temat Pojezierza Mazurskiego. Każda grupa przygotowała swoją prezentację z tematu wg własnej koncepcji. Były referaty, lapbooki i plakaty pięknie prezentujące omawiane zagadnienie.
Autor Weronika Antkiewicz-Kowalska
1
Udzielanie pierwszej pomocy- klasa 7d
9Udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu jest ważną umiejętnością, którą powinien każdy z nas posiadać. Uczniowie klasy 7d nauczyli się jak pomagać poszkodowanemu , który jest nieprzytomny . Szkolenie i pokaz na godzinie wychowawczej przeprowadził druh Radosław Namyślak i Piotr Namyślak z OSP Koło nad Wartą . Następnie każdy uczeń miał możliwość przećwiczenia poznanych procedur. Oto galeria zdjęć z naszych ćwiczeń.
Godziny dzwonków
Piątek 23.05.2025Kalendarz
- brak danych
Nasze media społecznościowe
Galeria zdjęć
- brak danych